استقبال رییس بانک مرکزی پاکستان از پیشنهاد تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری

بانک‌های پاکستانی ارتباط مالی چندانی با منابع خارجی و همچنین صندوق‌های بین‌المللی نداشته‌اند اما بحران مالی از لحاظ کاهش تجارت و سرمایه‌گذاری خارجی که هفت درصد تولید ناخالص داخلی کشور است بر اقتصاد پاکستان تاثیر گذاشت.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران  سلیم رضا ـ رییس بانک مرکزی پاکستان ـ در اولین اجلاس بحران مالی جهانی؛ تجربیات کشورهای اکو اظهار کرد که تاثیر بحران مالی در بانک‌های پاکستان محدود بوده است.

وی افزود: برعکس دیگر کشورها که در بحران به دنبال مشوق‌های مالی بودند ما به دنبال نظم مالی بودیم و به همین دلیل یک ساده‌سازی اقتصادی را دنبال کردیم تا تورم کم شود و منابع پولی و مالی ما بیشتر شود. نرخ تورم از ‌١٥ درصد به ‌١٢ درصد رسیده و محدودیت‌هایی برای دولت گذاشته شده تا از بانک مرکزی وام نگیرد.

وی ادامه داد: رشد اقتصادی پاکستان از هشت به ‌٣/٢ درصد رسیده و در حال حاضر زیاد نتوانستیم از جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی به دلیل بحران و افراطی‌گری و تروریسم در پاکستان استفاده کنیم که تاثیرات منفی بر تجارت و اقتصاد کشورمان داشته است. ولی در دراز مدت امیدواریم این مشکلات حل شود.

وی افزود: بانک‌ها سعی دارند وام خود را به شرکت‌ها و کارخانه‌های بزرگ بدهند و بنگاه‌های کوچک و متوسط و عموم مردم از وام‌ها بهره‌مند نشده‌اند اما با این حال در بخش کشاورزی امسال انتظار رشد داریم.

رییس بانک مرکزی پاکستان گفت: قیمت اجناس بالا رفته و نتوانسته مشوق‌های مالی را به خوبی به کار بگیریم و این امر تاثیر خود را بر بخش کشاورزی گذاشته است و با رفع مشکلات انتظار رشد اقتصادی ‌٥/٥ درصدی و کاهش کسری بودجه به زیر پنج درصد را داریم.

وی به ابتکارات مالیاتی و اعمال آنها در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده تاثیر مناسبی خواهد گذاشت.

رضا افزود: این خطر وجود خواهد داشت تا در آینده دولت وام بیشتری بگیرد که این امر باعث می‌شود اعتبارات در بخش خصوصی کمتر شود که مناسب نیست.

رییس بانک مرکزی پاکستان با بیان اینکه کشورهای عضو اکو ‌٤٠٠ میلیون نفر جمعیت دارند گفت: این کشورها با تنوع خود می‌توانند از نظر تجارت در منطقه خودشان بسیار موثر عمل کنند و با گسترش تجارت کمبود تقاضا از سوی کشورهای توسعه یافته را جبران کنند.

تجارت در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا ‌٨٠ درصد اما در بین کشورهای اکو با وجود جمعیت ‌٤٠٠ میلیون نفری زیر هفت درصد است که نشان‌دهنده ظرفیت‌های موجود برای گسترش تجارت است. من فکر می‌کنم باید در میان مدت این رقم ‌٥/٦ درصدی را به ‌١٠ درصد برسانیم.

وی با بیان ظرفیت‌های کشورهای عضو اکو گفت: جوان‌ترین جمعیت‌های دنیا در این کشورها هستند و با توجه به اینکه در جایی بین شرق و غرب واقع است باید به مسائل لجستیک و حمل و نقل اهمیت بیشتری داد.

وی با بیان اینکه پاکستان منابع مالی در مسائل انرژی و معدن سرمایه‌گذاری کرده گفت: دولت از این گونه سرمایه‌گذاری‌ها برای پاکستان حمایت می‌کند.

رضا افزود: پاکستان با ‌١٧٠ میلیون جمعیت و طبقه‌ متوسط می‌تواند پذیرای سرمایه‌گذاران خارجی باشد.

 رییس کل بانک مرکزی همچنین از پیشنهاد وزیر اقتصاد درباره تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری استقبال کرد و از داوطلب شدن پاکستان برای برگزاری یک کنفرانس مشترک برای اتاق‌های بازرگانی خبر داد.

۵ اسفند ۱۳۸۸ ۱۵:۱۹

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP