دبیر کل اکو : اکو برای رفع آثار بحران مالی جهان راهکار ارائه دهد

دبیر کل اکو بر اتخاذ سیاستهای مشترک کشورهای عضو به منظور رفع آثار بحران مالی جهان تاکید کرد.

  به گزارش  روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،"یحیی معروفی" در اجلاس بحران مالی جهانی، آموزه ها و تجربه های جهانی عضو اکو، با بیان آنکه تمام اقتصادهای دنیا از بحران مالی جهانی تاثیر منفی گرفته اند، اظهار داشت: اگرچه میزان رکود در کشورهای اکو زیاد نبود اما پیشرفت اقتصادی را آهسته تر کرد.
دبیرکل اکو تصریح کرد: کشورهای عضو این سازمان باید خود را برای مقابله با چنین مشکلاتی در آینده آماده و سیاست ها و مقرراتی هماهنگ را نیز در این خصوص وضع کنند.
معروفی با بیان آنکه باید چارچوب گسترده ای برای همکاری ها در این منطقه وضع شود، گفت: علاوه بر چنین رویکردی، واکنش های هماهنگ نیز می تواند به بهبود شرایط اقتصادی کشورهای عضو کمک کند.
وی اظهار داشت: سیاست های بازرگانی از اهمیت زیادی برای کشورهای عضو اکو برخوردار است و باید در این زمینه با سازمان های مختلف همکاری کرد.
معروفی با اشاره به موافقتنامه اکوتا برای برداشتن موانع غیرتعرفه ای، گفت: این امر همکاری های منطقه ای را گسترش و آزادی داد و ستد را در منطقه افزایش می دهد.
دبیرکل اکو با تاکید بر اهمیت برنامه های تجاری و روابط سالم اقتصادی با یکدیگر، اظهار داشت: بهتر است این کشورها در بخش های مختلف اقتصادی بخصوص مالیات، بانک ها، قوانین شرکتی و سیاست های کلان با یکدیگر هماهنگ شوند.
وی از امضا توافقنامه هایی توسط مقامات گمرکی کشورهای عضو برای جلوگیری از قاچاق
، گفت: بانک ها نیز باید با افزایش ظرفیت شعب خود اقداماتی را در جهت همکاری با یکدیگر و مبارزه با پولشویی انجام دهند.
دبیرکل اکو با بیان آنکه هنوز از ظرفیت های اقتصادی و توانایی های کشورهای عضو اکو برای مقابله با بحران استفاده نشده، افزود: افزایش همکاری ها و منافع منطقه ای از پیام های بحران کنونی به کشورهای عضو اکو بوده است.
وی ادامه داد: بهتر است موافقتنامه های امضاء شده به مرحله اجرا درآید تا تاثیرات منفی بحران در کشورهای عضو کاهش یابد و از رکود اقتصادی جلوگیری کنیم.
وی با اشاره به راه اندازی بانک اکو، افزود: علاوه بر آنکه فعالیت های این بانک در تقویت بخش خصوصی تاثیر زیادی داشته، برای بخش های بازرگانی و صنعت نیز ثمراتی داشته است.
معروفی در خصوص راهکارهای پیشنهادی برای جلوگیری از آسیب های بحران مالی، اظهار داشت: گسترش تجارت خارجی، ورود سرمایه گذاری های خارجی، حمایت از بخش خصوصی، حرکت آزاد سرمایه در کشورهای عضو، تسهیل سیاست های قیمت ارز، تقویت تجارت کالا به کالا و بهره گیری از ارزهای قابل اعتماد از مهمترین راهکارها محسوب می شود.

۵ اسفند ۱۳۸۸ ۱۵:۳۰

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP