گزارش بانک جهانی در خصوص نرخ رشد اقتصادی کشورها با توجه به همه‌گیری شیوع بیماری کرونا

گزارش بانک جهانی در خصوص نرخ رشد اقتصادی کشورها با توجه به همه‌گیری شیوع بیماری کرونا

گزارش بانک جهانی در خصوص نرخ رشد اقتصادی کشورها با توجه به همه‌گیری شیوع بیماری کرونا
بانک جهانی نرخ متوسط رشد اقتصادی در کشورهای در حال توسعه شرق آسیا و منطقه اقیانوس آرام را برای سال جاری ۲/۱ درصد تخمین زده، این تخمین برای سال ۲۰۱۹ میلادی حدود ۵/۸ درصد بود. این نهاد البته پیش‌بینی دقیق نرخ رشد را به دلیل سرعت بالای تحولات مشکل شیوع بیماری کرونا ویروس دانسته است.

در گزارش بانک جهانی به لزوم توسعه کارخانه‌های تولید تجهیزات پزشکی و بهداشتی هم در این منطقه اشاره شده است.


از گزارش بانک جهانی می‌توان استنباط کرد که کشورهای فقیر، فقیرتر و حتی کشورهای ثروتمندتر هم با مشکلات جدی روبرو خواهند شد. بعنوان مثال، در چین نرخ رشد اقتصادی امسال ۲/۳ تخمین زده شده است در حال که این پیش‌بینی سال پیش ۶/۱ درصد بود. البته اگر شیوع بیماری در چین مجددا بدتر شود به گفته بانک جهانی نرخ رشد اقتصادی چین ممکن است به ۰/۱ درصد تنزل کند.


بسیاری از نهادهای بین‌المللی تصویری نا مطلوب از اقتصاد جهان ترسیم کرده‌اند، صندوق بین‌المللی پول اخیرا گفت: هشتاد کشور درخواست وام کرده‌اند که بی‌سابقه است.


صندوق بین‌المللی پول در ماه ژانویه رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۰ را ۳/۳ درصد اعلام کرد اما اخیرا گفت همه‌گیری کرونا پیش‌بینی‌ها را تغییر داده و رشد اقتصادی امسال به کمترین میزان از زمان بحران جهانی ۲۰۰۸ می‌رسد.


بعضی بر این باورند که سال‌ها طول می‌کشد آسیب اقتصادی کرونا جبران شود.


کشورهای ثروتمند جهان برای گذر از این دوران سخت تدابیری در پیش گرفته‌اند، تزریق پول، کاهش نرخ سود بانکی و کمک به کسب و کارهای کم ‌بنیه و کسانی که درآمدشان را از دست داده‌اند، هر چند سودمند، بعضی این تدابیر را برای عبور از این بحران کافی نمی‌دانند

 

 

روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری

 

۱۳ فروردین ۱۳۹۹ ۱۵:۵۴
روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری، |

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP