کاهش چشمگیر سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان-خبر جدید

کاهش چشمگیر سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان-خبر جدید
اغلب کشورهای میزبان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال 2009 کاهش شدیدی را تجربه کرده اند. بررسی فصل به فصل نشان می‌دهد جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سه ماهه اول سال 2009 کاهش یافت که در سه ماهه دوم به موقعیت اول برگشت و در سه ماهه سوم ثبات نسبی را شاهد بوده و هیچ گونه افزایشی در سه ماهه چهارم نداشته است.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران، سازمان توسعه و تجارت سازمان ملل متحد موسوم به آنکتاد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد در سال 2009 جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی کاهش 39 درصدی را تجربه کرد و  از رقم 7/1 تریلیون دلار در سال 2008 به یک تریلیون دلار در سال 2009 کاهش یافته است.


 کاهش جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی در همه مناطق جغرافیایی جهان اتفاق افتاده به طوری که مثلا جذب سرمایه گذاری خارجی در کشورهای توسعه یافته در سال 2009،  با 41 درصد کاهش مواجه شده است.


این گزارش می افزاید : جریان جذب سرمایه گذاری خارجی در اقتصادهای در حال توسعه و در حال گذار که در سال 2008 افزایش داشت، به دلیل  تأثیرات بحران مالی و اقتصادی جهانی در سال 2009 حدود 39 درصد کاهش یافت.


این گزارش حاکی از آن است جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی در آفریقا سقوط 36 درصدی را در سال 2009 تجربه کرد ، این در حالی است که در سال 2008 جذب سرمایه گذاری خارجی در این منطقه افزایش یافته بود. همچنین جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کشورهای کمتر توسعه یافته آفریقا 33 درصد کاهش داشته است.


*وضعیت قاره آسیا در جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی

بر اساس گزارش آنکتاد، در سال 2009، شش سال افزایش متوالی سرمایه گذاری خارجی در قاره آسیا به پایان خود رسید. کاهش 32 درصدی سرمایه گذاری مستقیم خارجی در این منطقه در مقایسه با سال 2008 موجب شد آسیا بدترین کاهش را پس از بحران اواخردهه 1990 به خود ببیند. آمارهای اولیه برای آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب نیز نشان می دهد که در این منطقه جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی نزدیک به 41 درصد معادل 86 میلیارد دلار در سال 2009 کاهش داشته است .


*رتبه کشورها در جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی


آنکتاد در این گزارش خاطر نشان می کند: رتبه بندی کشورها در جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال  2009 به ترتیب شامل : ایلات متحده آمریکا- چین- فرانسه- روسیه- هلند- و هنگ کنگ (چین) بوده است.
اغلب کشورهای میزبان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال 2009 کاهش شدیدی را تجربه کرده اند. بررسی فصل به فصل نشان می‌دهد جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سه ماهه اول سال 2009 کاهش یافت که در سه ماهه دوم به موقعیت  اول برگشت و در سه ماهه سوم ثبات  نسبی را شاهد بوده و هیچ گونه افزایشی در سه ماهه چهارم نداشته است.


*پیش بینی سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال 2010

طبق گزارش آنکتاد، در حالیکه بهبود شرایط سرمایه گذاری را در بسیاری از کشورها شاهد هستیم، پیش بینی می شود جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال 2010 قدری بهبود یابد و انتظار می رود  افزایش فوق العاده جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی را در سال 2011 در پیش داشته باشیم .

۱۵ اسفند ۱۳۸۸ ۱۴:۱۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP