علیشیری اعلام کرد:ورودی سرمایه گذاری خارجی کشور از مرز 2 میلیارد دلار گذشت

علیشیری اعلام کرد:ورودی سرمایه گذاری خارجی کشور از مرز 2 میلیارد دلار گذشت
بهروز علیشیری معاون وزیر اقتصاد و رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران در حاشیه آخرین نشست هیأت سرمایه گذاری خارجی کشور اعلام کرد: با آخرین مصوبه هیأت سرمایه‌گذاری خارجی در سال اخیر ، مصوبات سرمایه گذاری خارجی از کشور مرز هفت میلیارد دلار عبور کرد.به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری، علیشیری در ادامه  افزود: عمده طرحهای مصوب سرمایه گذاری خارجی در حوزه های پزشکی، فرش و نساجی، تولید درب و پنجره های دو جداره، صنعت گردشگری، تولید کاغذ، انواع میلگردهای ساختمانی، پالایشگاه و حلالهای نفتی، لوله هایGRP، تولید قطعات صنعتی خودرو، صنایع فولادی، تصفیه شکر و سیلو، صنایع غذایی و دامپروری بوده است.


پیش بینی نرخ جذب سرمایه گذاری خارجی تا سقف 3 میلیارد دلار


رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران در پاسخ به این سئوال که رقم تحقق یافته و واقعی سرمایه‌گذاری خارجی در کشور در سال 1388 چه مقدار بوده است ؟گفت: برای نخستین بار در سال 1388  در کشور رقم ورودی واقعی سرمایه‌های مستقیم خارجی کشور از مرز دو میلیارد دلار گذشته است و انتظار می رود با اعلام تدریجی آمار اعلامی و ثبت سرمایه های سرمایه گذاران خارجی در سه ماهه آخر سال جاری که ارزیابی آن تا پایان خردادماه سال 1389 ادامه خواهد داشت، رقم ورودی سرمایه گذاری خارجی کشور رکود غیرقابل پیش بینی سه میلیارد دلار را بشکند.


علل موفقت جذب سرمایه گذاری خارجی

 
معاون وزیر اقتصاد در خصوص دلایل افزایش جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور گفت: بهبود رتبه فضای کسب و کار کشور، نهضت پروژه یابی و فرصت یابی طرحهای کشور، برگزاری همایشهای بین الملی سرمایه گذاری خارجی، تشکیل بانک اطلاعات سرمایه گذاری خارجی در کشور، نظارت مستمر بر طرحهای مصوب سرمایه گذاری خارجی و تلاش برای حل و فصل کردن مشکلات جاری و عدیده این طرحها از جمله مهمترین عوامل جهش در جذب سرمایه گذاری خارجی کشور است.

چشم انداز آتی جذب سرمایه گذاری خارجی


علیشیری در ادامه به  چشم اندازهای آتی جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کشور اشاره کرد وگفت: فهرست مشکلات ما از فهرست علل موفقیت ها بیشتر است و این نکته نشان می دهد که چنانچه عزم ملی برای حل و فصل مسائل و مشکلات تشکیل سرمایه به وسیله بخش خصوصی داخلی و خارجی ایجاد شود، ارزیابی های آتی بسیار روشن تر و افق ها گسترده تر خواهد بود.


وی  در عین حال خاطر نشان کرد: موفقیت در جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور، مستلزم یک اقدام همه جانبه و یکپارچه حاکمیتی در تمام سطوح و همه دستگاه های اجرایی و حاکمیتی است و سازمان سرمایه گذاری صرفاً حاوی نقش حداکثری تسهیل کننده و ائتلاف بخشی را بر عهده دارد.


ضعف ها و کاستی های موجود در مسیر راه سرمایه گذاری خارجی


به گفته علیشیری ،عدم مزیت و توجیه مالی طرحهای زیربنایی و توسعه ایی کشور برای استفاده از این منابع، برخوردها و رفتارهای پیچیده و سلیقه ایی با پدیده سرمایه گذاری در دستگاه های کشور، مشکلات موجود در قانون کار، قانون تجارت و آئین دادرسی تجاری، عدم استفاده بهینه از ظرفیتهای همه جانبه موجود در نهادهای جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و خلاصه ضعف نهادی و تشکیلاتی سازمان سرمایه گذاری از جمله مهمترین عوامل تأثیرگذار بر کندی گردش کار و نیل به چشم اندازهای مطلوب آتی می باشد.

معاون وزیر اقتصاد تصریح کرد: اگرچه وزن هر یک از متغیرهای ذکر شده یکسان نیستند، اما در یک معادله زمانی خاص و برای یک پروژه خاص و حتی یک متغیر کم اثر هم مثل عدم صدور روادید یا عدم صدور مجوز اشتغال برای سرمایه گذاران تبدیل به یک معضل بزرگی می شود که برای حل و فصل آن باید انرژی زیاد را مصرف کنیم و به ناگزیر از ،اقدامات اساسی و کلان باز می مانیم.


حرکت کند بیست میلیارد دلار سرمایه گذاری مصوب خارجی

 
معاون وزیر اقتصاد با اشاره به برخی از طرحهای مشکل دار سرمایه گذاری خارجی در کشور، گفت: 20 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی در حوزه های صنعت و معدن ، نفت و گاز و پتروشیمی وجود دارد که به دلایل فنی متوقف شده است و یا به کندی جلو می رود.


علیشیری افزود: درخواست کرده ایم کارگروه ویژه ای زیر نظر مستقیم وزیر محترم نفت و وزیر محترم صنایع و معادن تشکیل شود تا به مشکلات فنی و اجرایی این طرحها رسیدگی تا آنها از بلاتکلیفی رهایی یابند.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد طرحهای موصوف در حوزه های نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع و معادن و گردشگری در ظرفیت یک ماه آینده تعیین تکلیف شده و به فاز جدی اجرایی وارد شوند.


 علیشیری همچنین وعده کرد در یک نشست مستقل خبری با اصحاب رسانه به تفصیل در خصوص برنامه های اجرایی سازمان در سال آتی، نگرشهای راهبردی در جهت جذب سرمایه گذاری خارجی، الزامات و بایدها، موانع و مشکلات موجود سخن بگوید.

رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران  با اشاره به مشکلات سرمایه گذاری خارجی در کشور، یادآور شد: فضای کسب و کار کشور، ضعف دستگاه های اجرایی در تعریف طرحهای زیربنایی و توسعه ایی کشور برای استفاده از مزیتهای جلب سرمایه گذاری مستقیم خارجی، فقدان ظرفیت فنی برای مذاکره و چانه زنی با سرمایه گذاران بالقوه خارجی از جمله مشکلات قابل ذکر است.
۲۴ اسفند ۱۳۸۸ ۱۰:۴۶

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP