علیشیری خبر داد: همایش بین المللی سرمایه گذاران ایرانیان مقیم خارج از کشور در شیراز برگزار می شود

علیشیری خبر داد: همایش بین المللی سرمایه گذاران ایرانیان  مقیم خارج از کشور  در شیراز برگزار می شود
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،بهروز علیشیری معاون وزیر اقتصاد از برگزاری همایش سرمایه گذاران ایرانیان مقیم خارج از کشور با مشارکت سازمان سرمایه گذاری و دبیر خانه شورایعالی ایرانیان خارج از کشور در خرداد ماه سال جاری در شیراز خبر داد.

 

علیشیری در حاشیه نشست هماهنگی این همایش که امروز و با حضور نمایندگان ارشد استانداریهای سراسر کشور و روسای سازمانهای امور اقتصادی ودارایی و نمایندگان استانها در شورایعالی ایرانیان ، در محل سازمان سرمایه گذاری برگزار شد، افزود: جذب سرمایه گذاری خارجی از جمله مباحث پیچیده ای است  که کشورهای جهان در محیط رقابتی برای جذب آن  تلاش می کنند.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیتهای بالقوه ایرانیان خارج از کشور برای سرمایه گذاری در ایران، یادآور شد: هم اکنون در کشور چین عمده سرمایه گذاری جذب شده خارجی ،چینی های مقیم خارج از کشور می باشد که در آن کشور سرمایه گذاری کرده اند .

معاون وزیر اقتصاد تصریح کرد: گزارش سال گذشته سازمان توسعه و ملل متحد  (آنکتاد) بر روی کشاورزی متمرکز بود که حاکی از اهمیت ویژه بخش کشاورزی در توسعه اقتصادی کشور می باشد و لازم است فرصتهای سرمایه گذاری خارجی در این بخش  نیز  معرفی شود.

رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران در عین حال خاطر نشان کرد : پروژه های بزرگ سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران خارجی با توجه به ویژگیهای خاص خود با مشکلاتی از نظر جذب و اجرای پروژه سرمایه گذاری مواجه است در حالی که در پروژه های کوچک و متوسط امکان جذب و علاقمندی سرمایه گذاران خارجی  بسیار بالا وجود دارد.

علیشیری شرایط لازم در جذب سرمایه گذاری خارجی را فضای کسب و کار مناسب در کشور بازاریابی قوی  و عرضه پروژه های سرمایه گذاری خارجی بر اساس استانداردهای بین المللی دانست و افزود: صاحبان پروژه ها ی سرمایه گذاری در کشور می توانند در سایت فرصتهای سرمایه گذاری ایران به نشانی www.iio.ir پروژه های خود را به سرمایه گذاران خارجی معرفی نمایند  .
 

وی با اشاره به برنامه ریزی سازمان سرمایه گذاری برای برگزاری 20 همایش بین المللی سرمایه گذاری خارجی در کشورهای سرمایه فرست  یادآور شد: همایشهای بین المللی سرمایه گذاری خارجی در کشور باید با تمرکز بر حوزه های تخصصی به ویژه فن آوری اطلاعات، مواد غذایی، فولاد برگزار شود .

صادق اکبری مدیرکل دفتر روابط اقتصادی خارجی سازمان سرمایه گذاری و دبیر اجرایی کارگروه اقتصادی و بازرگانی  نیز با اشاره به استقبال ایرانیان مقیم خارج از کشور از کارگروه اقتصادی و بازرگانی شورایعالی امور ایرانیان خارج از کشور ، افزود: با توجه به این موضوع که ایرانیان خارج از کشور با زبان، فرهنگ کشور آشنا هستند، مزیت بسیار خوبی است که از سرمایه های مادی و معنوی آنها برای توسعه اقتصادی کشور استفاده نماییم.

اکبری در ادامه با برشمردن مزایای تفاوت الگوی رفتاری ایرانیان مقیم خارج از کشور با سرمایه گذاران خارجی  افزود:ایرانیان خارج از کشور می توانند شرکای خارجی خود را متقاعد کنند که در ایران سرمایه گذاری نماید .

به گفته  وی ،سرمایه گذاران ایرانی به علت آشنایی با ثبات سیاسی کشور به دور از جنجال سازی رسانه های غربی زبان فارسی و وجود روابط خویشاوندی می توانند نقش مهمی در ارتقای سرمایه گذاری خارجی کشور داشته باشند.

سامان قاسمی مدیرکل دفتز سرمایه گذاری خارجی با اشاره به سیاست های کلی  اصل 44 قانون اساسی اظهار داشت :تعهدات قانونی دولت برای سرمایه گذاران خارجی و همچنین حمایتهای همه جانبه و پشتیبانی سازمان سرمایه گذاری از آنها، بسترهای  لازم و کافی را فراهم کرده است تا بنگاه های اقتصادی با اطمینان خاطر و آرامش بیشتر وارد عرصه فعالیتهای اقتصادی کشور شوند .

قاسمی در ادامه خاطر نشان کرد:  آزادی نقل و انتقالات سرمایه، عدم محدودیت در میزان ثبت سرمایه از نظر  درصد سهامداری شرکتهای خارجی، تضمین مخاطرات غیرتجاری بنگاه ها توسط دولت از جمله ظرفیتهایی است که ایرانیان خارج از کشور  و سرمایه گذاران خارجی می توانند از آنها بهره مند شوند.

لازم به ذکر است در  این نشست نمایندگان سازمانهای امور اقتصادی و دارایی کشور ، استانداری ها، شورایعالی امور ایرانیان خارج از کشور به بیان دیدگاه های خود پرداختند.
بر پایه این نشست هماهنگی مقرر شد کلیه استانهای سراسر کشور ،فهرست طرحهای اولویت دار خویش را به دبیرخانه اجرایی همایش معرفی و در نمایشگاه تخصصی ذیربط معرفی نمایند و طرحهای برگزیده استانها  در پانل تخصصی این همایش به سرمایه گذاران بالقوه معرفی خواهد شد.

۱۸ فروردین ۱۳۸۹ ۱۴:۱۷

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP