علیشیری در دیدار با بخش خصوصی غنا اعلام کرد :حمایت همه جانبه دولت ایران از ارتقای روابط اقتصادی با غنا

علیشیری در دیدار با بخش خصوصی غنا اعلام کرد :حمایت همه جانبه دولت ایران از ارتقای روابط اقتصادی با غنا
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،بهروز علیشیری معاون وزیر اقتصاد در دیدار با هیات اقتصادی غنا گفت: جمهوری اسلامی ایران اهمیت خاصی برای تعمیق روابط با کشورهای آفریقایی قائل است و بر این اساس بخش خصوصی کشورمان آمادگی دارند که در عرصه‌های تجاری، اقتصادی و اجرای پروژه های فنی و صنعتی و زیربنایی، تجربیات خود را در اختیار کشور غنا قرار دهد.


علیشیری در ادامه از آمادگی ایران برای تشکیل شرکت مشترک سرمایه گذاری  ایران و غنا ، پیگیری و تاسیس نمایشگاه دائمی کالاهای ایرانی در آن کشور خبر داد و گفت  : در جهت  تسهیل سازی و توسعه روابط اقتصادی و تجاری دو کشور آماده هستیم،  بانک  ایرانی را در آن کشور نیز تاسیس نماییم .


وی بررسی دقیق و شناخت کامل فرصتهای سرمایه گذاری  و ظرفیت های اقتصادی  آن کشور را از ملزومات سرمایه گذاری در  غنا دانست و اضافه کرد: سازمان سرمایه گذاری آماده است همایش تخصصی را برای آشنایی سرمایه گذاران ایرانی با فرصتهای سرمایه گذاری در غنا برگزار نماید.


معاون وزیر اقتصاد در عین حال خاطر نشان کرد : با توجه به موفقیتهای ایران در زمینه تولید  ماشین آلات  مدرن کشاورزی  ،داروهای پزشکی ،صنایع غذایی ، بخش خصوصی کشورمان آماده  است پروژه های مشترک سرمایه گذاری را در آن کشور اجرا نماید.


رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران یادآور شد: بانک توسعه صادرات ایران 20 میلیون دلار را برای  ارتقای روابط تجاری بخش خصوصی دو کشور اختصاص داده است که باید فرایند عملیاتی و کارگزاری این اعتبار بین دو کشور نهایی شود .


وی همچنین با اشاره به ظرفیت های فراوان شرکتهای خدمات فنی و مهندسی کشورمان اعلام آمادگی کرد تا حضور این شرکتها را در طرحهای زیر بنایی آن کشور فراهم نماید.


علیشیری در پایان  نهایی شدن موافقتنامه های تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی، اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و گمرک را از سوی طرف غنایی خواستار شد و اظهار امیدواری کرد که غنا در مسیر توسعه، گامهای موثر و جدی بردارد.


 هان ست ادجی باه، رییس هیات بازرگانی غنا در این دیدار با اشاره به حمایت های ایران از کشورهای آفریقایی تاکید کرد: غنا خواستار استفاده از تجربیات و دستاوردهای ارزشمند جمهوری اسلامی ایران در عرصه های گوناگون است.


وی در  ادامه افزود : هم اکنون دولت غنا یارانه های فراوانی را برای تامین ماشین آلات کشاورزی اعطا می نماید  که شرکتهای ایرانی نیز  می توانند تامین تجهیزات کشاورزی را به این کشور را عهده دار شوند.

رییس هیات بازرگانی غنا  سرمایه گذاری در معادن طلای آن کشور وصادرات محصولات آن به ایران را از سایر زمینه های سرمایه گذاری در غنا دانست و یادآور شد: شرکتهای ایرانی  می توانند در پروژه های غنا از جمله سدسازی، جاده سازی ، اکتشاف و بهره برداری از معادن نقش مهمی را ایفا کنند.


احمد محمد حسن سفیر غنا نیز در این دیدار با قدردانی از مهمان نوازی ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران ، خواستار گسترش و توسعه عملی روابط همه جانبه ایران و غنا شد .


لازم به ذکر است کشور جمهوری غنا در غرب قاره آفریقا واقع شده است که با 21میلیون و 29هزار نفر جمعیت در شمال خلیج گینه با کشورهایی همچون بورکینافاسو، توگو و کوته دلوویره همسایه است. ذخایر طلا، کاکائو و تولید چوب و الوار از جمله منابع درآمد این کشور است و حجم تجارت خارجی این کشور حدود   10 میلیارد دلار در سال است.

۲۲ فروردین ۱۳۸۹ ۱۹:۳۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP