در دیدار وزیر امور اقتصاد و رییس بانک مرکزی کنیا تاکید شد:همکاریهای اقتصادی تهران و نایروبی گسترش می یابد

در دیدار وزیر امور اقتصاد و رییس بانک مرکزی کنیا تاکید  شد:همکاریهای اقتصادی تهران و نایروبی گسترش می یابد
سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان در دیدار با رییس بانک مرکزی کنیا بر ارتقای روابط اقتصادی دو کشور تاکید کرد. به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،حسینی در ادامه با اشاره به آمادگی ایران برای تشکیل شرکت مشترک سرمایه گذاری ایران و کنیا ،افزود: بسیاری از شرکت های ایرانی با فرصتهای موجود اقتصادی در کنیا آشنا هستند و ایجاد شرکت سرمایه گذار مشترک می تواند این پیوند را به صورت دائمی برقرار سازد.


به گفته معاون وزیر اقتصاد ، تفاهم نامه های تقویت مبادلات تجاری، انجام ملاقات های رودرروی تجار و مشارکت بخش خصوصی می توانند به عنوان ابزارهایی برای تقویت روابط اقتصادی دو کشور به کار گرفته شوند.


حسینی بر اعلام آمادگی ایران برای  گسترش روابط اقتصادی و تجاری با کشورهای آفریقایی از جمله کنیا و غنا تاکید کرد و افزود: اولویت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران گسترش مناسبات با کشورهای آفریقایی است ولذا لازم است مدیران اقتصادی بخشهای خصوصی دو طرف به صورت موثر با یکدیگر گفتگو کنند تا روابط اقتصادی دو کشور ارتقاء یابد.


وزیر اقتصاد  با اشاره به ظرفیت های فراوان شرکتهای خدمات فنی و مهندسی کشورمان بر آمادگی شرکتهای ایرانی بر حضور فعال در  طرحهای زیر بنایی آن کشور تاکید کرد.
حسینی در عین حال خاطر نشان کرد: حمایتهای دولتهای دو کشور زمان عملیاتی می شود که خدمات و پروژه ها بین بخش خصوصی دو کشور مورد مبادله قرار گیرد.

 

کنیا دروازه ورود به آفریقا


جوکونو دونگو رییس بانک مرکزی کنیا نیز در ادامه ضمن خرسندی از پیشنهادات وزیر اقتصاد کشورمان ، افزود: هدف ما از این سفر شناسایی و گسترش راهکارهای همکاری اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران است.
وی در این دیدار روابط جمهوری اسلامی ایران و کنیا  را دوستانه خواند و ابراز امیدواری کرد با استفاده از تجارب ایران ،کشور کنیا نیز در مسیر توسعه اقتصادی گامهای موثر بردارد.


به گفته وی همکاری در پروژه های زیر بنایی مانند راهسازی و پل سازی، صدور ماشین آلات کشاورزی و صدور خدمات فنی و مهندسی به عنوان فرصت های مناسبی برای گسترش روابط اقتصادی ایران و کنیا محسوب می شوند.


لازم به ذکر است کنیا  به عنوان کانون اقتصادی، سیاسی و اجتماعی شرق آفریقا و بزرگترین اقتصاد منطقه شرق و مرکز آفریقا به شمار می رودو بر اساس سیاست اقتصادی کنیا که  توسط دولت مشخص  شده است تا سال 2030 میلادی کنیا یک کشور صنعتی خواهد شد .


بر اساس این گزارش ،محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین آلات و تجهیزات حمل‌و‌نقل، محصولات پتروشیمی، وسایل موتوری، آهن و فولاد و مواد پلاستیکی است که از کشورهای  ایران ،امارات متحده عربی هند،چین ، عربستان سعودی ،آمریکا ،آفریقای جنوبی انگلیس و ژاپن وارد می‌شوند.


۲۵ فروردین ۱۳۸۹ ۱۳:۴۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP