با حضور وزرای اقتصاد دو کشور صورت گرفت :امضای یادداشت تفاهم همکاری بین ایران و بوسنی

با حضور وزرای اقتصاد دو کشور صورت گرفت  :امضای یادداشت تفاهم همکاری بین ایران و بوسنی
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ، نخستین کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی، بازرگانی ، صنعتی، علمی و آموزشی جمهوری اسلامی ایران و بوسنی و هرزگوین ، با امضاء یادداشت تفاهم همکاریهای اقتصادی شامل همکاری اتاقهای بازرگانی دو کشور ، حمل و نقل و ارتباطات، بانکی و بیمه ای، صنعت، گردشگری ، استاندارد ، کشاورزی، علمی و فناوری، بهداشت به پایان رسید.


این تفاهم نامه ها را سید شمس الدین حسینی و نیکلا اسپریچ ، وزیران اقتصاد دو کشور، در سارایوو، پایتخت بوسنی امضا کردند.

در این یادداشت تفاهم تاکید شده است: برای اطمینان از اجرایی شدن این توافق ها با مدیریت وزارتخانه های مسئول، کمیسیون مشترک دو کشور کمیته راهبردی تشکیل و جلسات آن هر شش ماه یک بار به طور متناوب در دو کشور برگزار می شود.


به گزارش خبرنگار ما ،در حاشیه امضای این یادداشت تفاهم سید شمس الدین حسینی  وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن ابراز خرسندی از تلاش ها و زحمات هیات های دولتی وخصوصی دو کشور ، مذاکرات مقامات مسئول دو کشور  را سازنده در جهت شفاف سازی و تحکیم روابط اقتصادی دو کشور توصیف کرد. 
حسینی در ادامه با اشاره به ملاقات های انجام شده با حارث سیلای حبیچ رئیس شورای ریاست جمهوری و  نیکلا اسپریچ رئیس شورای وزیران و وزیر خزانه داری بوسنی و هرزگوین ،عزم جدی دو دولت را برای توسعه روابط دو جانبه و منطقه ای را مثبت ارزیابی کرد.


وزیر امور اقتصادی ودارایی کشورمان در عین حال با اشاره به حضورموثر شرکتهای بخش خصوصی در برنامه های توسعه و عمران کشور بوسنی خاطر نشان کرد: هدف گذاری یک میلیارد یورویی برای حجم تجارت دو کشور در سالهای آتی چشم انداز کوتاه مدت تقویت و توسعه روابط  دو کشور می باشد و  این امر مستلزم ایجاد  ابزارها و تسهیلات حقوقی و قانونی ، معنوی و مالی توسط دولتهای دو کشور است .


حسینی تشکیل کمیته پیگیری جهت رصد نمودن  مستمر عملکرد و رفع مشکلات اجرایی احتمالی را مهم خواند و یاد آور شد: پیش بینی خط اعتباری 150 میلیون یورویی آغاز حرکت مناسب به این سمت است  و باید روابط بانکی و در کنار آن عملیات بیمه ایی فیمابین را تحکیم یابد.


بر اساس این یاداشت تفاهم مقرر شد دومین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی دو کشور ایران و بوسنی هرزگوین، اردیبهشت سال آینده در تهران برگزار شود.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۸۹ ۱۳:۱۷

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP