علیشیری تاکید کرد :لزوم تغییر در مدل سازی مالی پروژه های نفت و گاز و پتروشیمی

علیشیری تاکید کرد :لزوم تغییر در مدل سازی مالی پروژه های نفت و گاز و پتروشیمی
بهروز علیشیری معاون وزیر اقتصاد درسومین همایش چالش ها و فرصت های شرکت های ایرانی در قراردادهای نفت وگاز، که در محل همایشهای بین المللی صدا و سیما برگزار شد ،گفت : یکی از ضعفهای جدی در کشور به ویژه در عرضه طرحهای زیربنایی و توسعه ای ، استفاده از مدلهای ساده تأمین مالی به شکل قرض یا فاینانس است.


به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،علیشیری در ادامه افزود: در تأمین مالی طرحها به صورت فاینانس کوتاه مدت یا میان مدت، ریسک های تجاری و سیاسی طرحها کاملا بر عهده دولت است و دولت مسئول تضمین بازپرداخت اصل و فرع تسهیلات پروژه است.

وی در ادامه با بیان این مطلب که سایر ابزارهای بخش منابع مالی نظیر اوراق مشارکت ارزی دولتی (صکوک) هم از این قاعده پیروی می کند و لازم است تلاشهای کافی در دستگاه های ذیربط کشور، برای استفاده از مدلهای غیر قرضی یا سرمایه گذاری خارجی  انجام شود ، تصریح کرد : فعالترین ابزار برای تسریع در انجام طرحهای نفت ، گاز و پتروشیمی و همچنین طرحهای زیربنایی کشور استفاده از شیوه های  متفاوت سرمایه گذاری مستقیم خارجی است.  
به گفته علیشیری ،متناسب با حجم پروژه ها و منابع مالی مورد نیاز باید از سایر ترتیبات قراردادی پیچیده تر نظیر اشکال مختلف ساخت و بهره برداری ، سرمایه گذاری مشترک وبای بک استفاده کرد.
 

مدل سازی مشارکت  بخش خصوصی- دولتی    (      Public_ Private Partnership  )

معاون وزیر اقتصاد در عین حال یادآور شد:  در انجام طرحهای بزرگ نفت و گاز و پتروشیمی باید تلاش کرد تا از ترتیبات قراردادی بای بک به سمت مدل سازی مشارکت  بخش خصوصی- دولتی حرکت نماییم .
وی  افزود: قراردادهای بای بک به دلیل ماهیت و ترتیبات اجرای آن، ما را مجبور می کند تا ناگزیر شویم از خدمات تأمین مالی و مهندسی شرکتهای بزرگ بین المللی استفاده کنیم که این شیوه مناسبی برای اجرای طرحهای بزرگ در شرایط کنونی نیست چرا که نقش شرکتهای بخش خصوصی داخلی و خارجی به پیمانکار دسته چندم تقلیل پیدا می کند .

علیشیری  خاطر نشان کرد : ما نباید اجازه دهیم که ترتیبات قراردای ما ،موجب بروز و ظهور صرفا ً چند بازیگر مهم و بزرگ در قراردادها شود.
معاون وزیر اقتصاد افزود: مدیریت این کار به عهده دولت است و بدیهی است شرکت های بزرگی که از انجام تعهدات خود استکناف کرده اند ،به راحتی اجازه حضور مجدد برای انجام پروژه های جدید ندارند.

تهیه بسته پروژه های کشور توسط مشاورین داخلی و بین المللی

به گزارش خبرنگار ما ،علیشیری اذعان داشت: در مدل سازی مشارکت  بخش خصوصی- دولتی ، منابع ، سرمایه ها و ظرفیتهای شرکت های کوچک و متوسط داخلی و خارجی می تواند موجب هم افزایی و بهبود عملکرد تجاری پروژه ها را فراهم آورد.
وی در ادامه افزود: اگر ما بتوانیم برای این  طرحها به ویژه در عرصه پروژه های زیر بنایی کشور از مدلهای پیشرفته تر تامین منابع مالی  استفاده کنیم، می توانیم سرمایه های صندوق های سرمایه گذاری ، بانکها و شرکتهای خصوصی داخلی و خارجی را به یکدیگر پیوند بزنیم .
رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران   در پایان یادآور شد : برای این منظور باید کلیه بسته های یک پروژه شامل ابعاد اقتصادی، مالی، مالکیتی، حقوقی و بازگشت سرمایه را آماده سازی کنیم و آماده سازی طرحها توسط مشاورین مالی و حقوقی داخلی و بین المللی از جمله پیش شرطهای این کار است.  

۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۹ ۰۷:۵۰

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP