علیشیری در دیدار با هیات اقتصادی و تجاری پرتغال اعلام کرد:دعوت از پرتغالیها برای سرمایه گذاری در ایران

علیشیری در دیدار با هیات اقتصادی و تجاری پرتغال اعلام  کرد:دعوت از پرتغالیها برای سرمایه گذاری در ایران
بهروز علیشیری معاون وزیر اقتصاد در نشستی که با هیات اقتصادی و تجاری پرتغال در محل سازمان سرمایه گذاری برگزار شد ، بر گسترش روابط اقتصادی فی ما بین تأکید کرد. به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران، علیشیری افزود : ظرفیت همکاریهای دو کشور ایران و پرتغال بسیار زیاد است که در این نشست ،مزیتهای رقابتی ایران ،برای هیات پرتغالی تشریح خواهد شد.

معاون وزیر اقتصاد، اطلاعات بخش های خصوصی دو کشور از یکدیگر را اندک دانست و لزوم اطلاع رسانی و هدایت این بخش ها برای شناخت ظرفیت ها و همکاری با یکدیگر را مورد تاکید قرار داد.


وی در ادامه تصریح کرد : اقتصاد ایران در شرایط کنونی در حال گذر به یک تحول اقتصادی است و در بخشهای مختلف اقتصادی اصلاحات ساختاری عمیق در حال وقوع است .


علیشیری از بخشهای مالیات ،گمرک ،بورس،بانکها،بیمه ها،بهره وری،هدفمندسازی یارانه ها و بهبود فضای کسب و کار نام برد لذا هم اکنون فرصت طلایی برای سرمایه گذاران خارجی و شرکتهای پرتغالی است که در ایران سرمایه گذاری نمایند.


وی با اشاره به سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی یادآور شد: در چهار سال گذشته 315  شرکت دولتی به حجم 67 میلیارد دلار از بخش دولتی به بخش خصوصی واگذار شده است ،که حاکی از عزم جدی دولت برای حضور مؤثر و فعال بخش خصوصی در عرصه های اقتصادی کشور است.


رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،تصریح کرد: علی رغم بحران مالی جهانی و کاهش 30  جذب سرمایه گذاری خارجی در جهان ، افزایش 60 درصدی جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی  در ایران  نشانه مزیت های اقتصادی کشور ،ثبات سیاسی و علاقمندی سرمایه گذاران برای حضور در بازار رو به رشد ایران است.


علیشیری در عین حال بر آمادگی ایران برای همکاری همه جانبه اقتصادی و تجاری با پرتغال و پذیرش سرمایه های آنها تحت قانون تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی در بخش های مختلف تصریح کرد .
معاون وزیر اقتصاد در پایان اظهار امیدواری کرد با حضور فعال بخشهای  خصوصی پرتغال و ایران ، همکاریهای اقتصادی دو کشور ارتقا یابد.


به گفته وی ،این نشست فرصتی را پدید خواهد آورد تا بنگاههای اقتصادی دو کشور و صاحبان طرحها به طور مستقیم با یکدیگر گفتگو کنند.
جرج کابرال سفیر پرتغال در ایران ضمن ابراز خرسندی از حضور هیأت پرتغالی در ایران گفت: هدف از اعزام این هیأت کشف فرصتهای جدید سرمایه گذاری در ایران و ملاقات با صاحبان پروژه های سرمایه گذاری خارجی  است.


بر اساس این گزارش ،همچنین آنتونیو باغوش رئیس اتاق بازرگانی پرتغال نیز در ادامه طی سخنانی اظهار داشت: همایش فرصتهای سرمایه گذاری ایران در پرتغال توسط سازمان سرمایه گذاری فرصت بسیار مناسبی برای بخش خصوصی پرتغال  فراهم کرد تا با مزایای سرمایه گذاری در ایران آشنا شوند و حال زمان آن فرا رسیده است که فرصتهای  همکاری تجاری و سرمایه گذاری در ایران با حضور بخش خصوصی دو کشور ،بررسی و اجرایی شود.


لازم به ذکر است در این نشست نمایندگان دستگاههای دولتی از جمله :وزارت جهاد کشاورزی، سازمان توسعه ونوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ،سازمان انرژیهای نو(سانا ) ،سازمان بورس و اوراق بهادار ،سازمان ایرانگردی و جهانگردی ،شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکتهای یورو پارس،کیسون ،آتی ساز ، فراست  و صاحبان پروژه های کشورمان برای معرفی فرصتهای سرمایه گذاری حضور داشتند و سپس مذاکرات رودر روی طرفین برای معرفی ظرفیت های فی ما بین آغاز شد.


بر اساس این گزارش ، اقتصاد پرتغال پس از پیوستن به اتحادیه اروپا در سال 1986 میلادی به سمت خدماتی شدن پیش رفته است و تولید ناخالص داخلی این‌کشور درسال 2006میلادی یک میلیارد و 210 میلیون دلار بود که هشت درصد آن در بخش کشاورزی، 8/25 درصد در بخش صنعت و 2/66درصد در بخش خدمات تولید شده است.


محصولات صادراتی آن شامل پوشاک و کفش، ماشین آلات، مواد شیمیایی و کاغذ است که به کشورهای اسپانیا آلمان ، فرانسه ،انگلستان و آمریکا  صادر می شود.


محصولات وارداتی آن شامل تجهیزات حمل‌و‌نقل، مواد شیمیایی، محصولات پتروشیمی، منسوجات و محصولات کشاورزی است که از کشورهای اسپانیا آلمان ، فرانسه ، ایتالیا و هلند وارد می‌شود.
این گزارش می افزاید : پرتغال در سال گذشته 20 میلیارد دلار در سایر کشورها سرمایه گذاری کرده است.

۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۹ ۱۷:۳۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP