علیشیری در همایش اقتصادی ایران و برزیل اعلام کرد:ایران می تواند میزبان مناسب و پر بازده برای سرمایه گذاران برزیلی باشد

علیشیری در همایش اقتصادی ایران و برزیل اعلام کرد:ایران می تواند میزبان مناسب و پر بازده برای سرمایه گذاران برزیلی باشد
بهروز علیشیری معاون وزیر اقتصاد در چهارمین همایش اقتصادی ایران و برزیل که در محل همایشهای بین المللی صدا و سیما برگزار شد ، اظهار داشت : حجم مبادلات تجاری یک میلیون دلاری دو کشور کافی نیست و لازم است ارتقا یابد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران، علیشیری در ادامه افزود : اقتصاد ایران در حال شکوفایی وظهور  است و با توجه به نرخ بازگشت سرمایه بالا  در ایران در مقایسه با سایر کشورها، لازم است برزیل از این فرصت برای سرمایه گذاری در کشورمان   بهره برداری نماید.
به گفته  معاون وزیر اقتصاد ، قانون تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی ایران ،از پیشرفته ترین و شفاف ترین قوانین سرمایه گذاری خارجی در دنیا محسوب می شود.


وی با اشاره به مزیتهای اقتصادی ایران از جمله امکان دسترسی با 17 کشور همسایه، یادآور شد: برای حضور فعال بخش خصوصی دو کشور، موافقتنامه های دو جانبه گمرکی،اجتناب از اخذ مالیات مضاعف، تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی بین دولتهای دو کشور باید  نهایی گردد .


علیشیری با اشاره به رشد شاخص بازار سرمایه ایران در طی ماههای اخیر در کشور ،تصریح کرد : طی دو ماه گذشته شاخص بازار سرمایه ایران 60 درصد رشد یافت و پیش بینی می شود امسال نیز شاخص بازار سرمایه ایران به بیش از 14 هزار واحد افزایش یابد.


معاون وزیر اقتصاد یادآور شد: با توجه به توانمندیهای شرکتهای خدمات فنی و مهندسی  ایران و حضور فعال آنها در بیش از 50 کشور برای انجام پروژه های مختلف، ایران آماده است  پروژه های مشترک سرمایه گذاری را با برزیل در هر دو کشور ثالث انجام  دهد.


وی در عین حال خاطر نشان کرد : افزایش حجم مبادلات تجاری ایران و برزیل  بیش از 10 میلیارد دلار که مورد توافق  روسای جمهور دو کشور قرار گرفته است ،دور از دسترس نیست.
علیشیری در ادامه تصریح کرد : ایران به لحاظ جغرافیایی می تواند پل ارتباطی مناسبی برای دسترسی تولیدات برزیل به منطقه آسیای میانه و کشورهای هم جوار باشد و برزیل نیز در آمریکای جنوبی از موقعیت مناسبی برخوردار است و جمهوری اسلامی ایران می تواند از طریق برزیل کالاهای خود را در بازار این منطقه عرضه کند.


وی ابراز امیدواری کرد با توسعه همکاریهای اقتصادی بین دو کشور در آینده نزدیک ،شاهد افزایش حجم مبادلات تجاری میان دو کشور خواهیم بود.
علیشیری با اشاره به قوانین و مقررات سرمایه گذاری خارجی در کشور تأکید کرد : فرآیند واگذاری بنگاههای دولتی به بخش خصوصی داخلی و خارجی و بازدهی بالای سرمایه در بازار سرمایه کشور فرصت مناسبی را برای حضور بنگاههای توانمند اقتصادی برزیلی فراهم نموده است.


معاون وزیر اقتصاد با اشاره به رشد چشمگیر ورودی سرمایه گذاری خارجی در کشور در سال گذشته، خاطر نشان کرد این شاخص نشان می دهد که محیط اقتصادی کشور و مزیتهای آن شرایط مناسبی برای سرمایه گذاران برزیلی فراهم خواهد ساخت.


ایوان رامالی یو  معاون وزیر توسعه صنعت و تجارت خارجی برزیل گفت :  اقتصاد برزیل به عنوان هشتمین اقتصاد برتر جهان از جایگاه مناسبی در مناسبات تجاری جهان برخوردار شده است.
وی در ادامه افزود: برای ارتقای روابط تجاری و اقتصادی دو کشور ،لازم است خطوط اعتباری ویژه ای به این موضوع، اختصاص یابد.


معاون وزیر توسعه صنعت و تجارت خارجی برزیل یادآور شد: در سفر وزیر صنایع وتجارت برزیل به تهران 13 نماینده از نهادهای دولتی و 86 بازرگانی برزیلی حضور داشتند که در نتیجه آن  و برگزاری 623 جلسه میان کارشناسان دو کشور بعد از آن سفر، هفت میلیون و 700 هزار دلار قرارداد همکاری بین ایران و برزیل امضا  شده است.
وی تصریح کرد: هم اکنون با طرف ایرانی در حال مذاکره هستیم تا قرارداد 61 میلیون دلار دیگری بین جمهوری اسلامی ایران و برزیل به امضا برسد.


معاون وزیر توسعه صنعت و تجارت خارجی برزیل با بیان اینکه  طی چهار ماهه گذشته حجم مبادلات تجاری ایران و برزیل 71 درصد رشد داشته، افزود: حجم مبادلات تجاری دو کشور از 315 به 514 میلیون دلار رسیده که هم اکنون با 127 درصد رشد این رقم به یک میلیارد و 237 میلیون دلاررسیده است.
وی در پایان  بر توسعه همکاریهای تجاری بین ایران و برزیل تاکید کرد و خاطر نشان کرد : با گسترش همکاریهای تجاری بتدریج منافع زیادی نصیب دو کشور خواهد شد.

۲۶ اردیبهشت ۱۳۸۹ ۲۲:۱۶

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP