وزیر اقتصاد در اجلاس جهانی اقتصاد اسلامی با دعوت از سرمایه گذاران خارجی اعلام کرد:ایران بالاترین رشد سرمایه گذاری خارجی را تجربه کرد

وزیر اقتصاد در اجلاس جهانی اقتصاد اسلامی با دعوت از سرمایه گذاران خارجی  اعلام کرد:ایران بالاترین رشد سرمایه گذاری خارجی را تجربه کرد
سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان در ششمین اجلاس جهانی اقتصاد اسلامی که در مالزی برگزار شد، گفت: علی رغم بحران مالی جهانی و کاهش 35 درصدی سرمایه گذاری خارجی در کشورهای اروپایی و توسعه یافته، جذب سرمایه گذاری خارجی در ایران رشد بیش از 60 درصدی را در مقایسه با سال گذشته تجربه کرده است .


به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران، حسینی در ادامه افزود: این رقم جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی مبین پتانسیلهای موجود و کشش تقاضا در  اقتصاد کشورمان است و حاکی از تمایل سرمایه گذاران خارجی به بازار سودآور  کشورمان می باشد.


وی در ادامه با اشاره به روند پرشتاب  خصوصی سازی در کشورمان افزود: در سال جاری 340 شرکت از جمله شرکتهای بزرگ پتروشیمی، پالایشگاه ها و نیروگاه ها در لیست واگذاریها قرار گرفته است که مدیریت و سهام آنها به بخش خصوصی منتقل می شود.


وزیر امور اقتصاد و دارایی کشورمان در ادامه با بیان اینکه روند صعودی شاخص کل بورس کشورمان  در مقایسه با بورسهای جهانی افزایش یافته است، افزود: در سال گذشته  شاخص کل بورس اوراق بهادار با 58 درصد رشد به 12500 واحد رسید و همچنین حجم ارزش کل سهام موجود در بورس به 74 میلیارد دلار رسیده است که بیانگر افزایش تقریبی دو برابر ارزش کل بازار سرمایه طی پنج سال گذشته است.


به گزارش خبرنگار ما ،حسینی در ادامه تصویب آیین نامه جدید سرمایه گذاری خارجی برای ورود سرمایه گذاران خارجی به بورس کشور را مثبت ارزیابی کرد و افزود: کشورهای اسلامی با سرمایه گذاری در بورس ایران که منطبق با اصول و مبانی شریعت اسلامی است، می توانند از مزیتهای  بازار بورس ایران نیز بهره مند شوند.

وی در ادامه با دعوت از سرمایه گذاران خارجی برای حضور و مشارکت در پروژه های سرمایه گذاری خارجی کشور تصریح کرد : دولت ایران آماده است تحت قانون تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی، از همه سرمایه گذاران خارجی حمایت نماید.


٭ مشارکت  کشورهای اسلامی در اوراق  ارزی دولتی (صکوک)


وزیر امور  اقتصادی و دارایی در  ادامه با اشاره به انتشار اوراق مشارکت ارزی دولتی (صکوک )در سال گذشته،یادآور شد : با توجه به تقاضای پروژه های بزرگ کشور در بخشهای نفت، گاز و نیروگاهها  اقدامات گسترده ای بر جذب منابع مالی مورد نیاز این پروژه ها با رعایت اصول شریعت و مبانی اسلامی از طریق انتشار این  اوراق انجام شده است.
وی در ادامه ضمن دعوت  از کشورهای اسلامی برای سرمایه گذاری در این اوراق ،تصریح کرد : همچنین در سال جاری با توجه به نیاز پروژه های زیربنایی کشور، 5/11 میلیارد یورو اوراق مشارکت ارزی دولتی انتشار خواهد یافت.


٭ تشکیل صندوق مشترک سرمایه گذاری کشورهای اسلامی

 
حسینی در ادامه بر تشکیل صندوقهای مشترک سرمایه گذاری و به کارگیری ارزهای ملی در تبادلات اقتصادی فی مابین کشورهای اسلامی تأکید کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد ضمن توسعه روابط اقتصادی با کشورهای اسلامی ، به صورت فعال و با تمام توان، برای طراحی و پیاده سازی مکانیزمهای عملیاتی اهداف فوق ، با بنیاد جهانی اقتصاد اسلامی همکاری نماید.
وی در عین حال خاطرنشان کرد: بدون شک تحقق این اهداف باید براساس مدلهای مبتنی بر شریعت اسلامی، و نه اتکا به نسخه های از قبل طراحی شده، میسر خواهد بود.

٭استفاده از مبانی اقتصاد اسلامی در بازارهای مالی جهانی

 
وزیر امور اقتصادی و دارایی در پایان ضمن اشاره به بحران مالی جهانی و تاثیرات برخی از کشورها از جمله یونان در  پس لرزه های این بحران افزود: با گذشت بیش از دو سال از آغاز این بحران پیش بینی ها نشان می دهد طراحان نظام مالی و اقتصادی جهان نه تنها توان پیش بینی، مدیریت بحران و واکنش سریع به آن را ندارند بلکه در بسیاری مواقع، با بهره گیری از اتصال و درهم تنیدگی موجود با بازار دیگر کشورها، در بسیاری موانع از آن به عنوان وسیله ای برای انتقال اثرات منفی و پس لرزه های بحران به اقتصادهای دیگر کشورها استفاده می کنند.


حسینی درس بزرگ بحران مالی جهان را بهره گیری از  مبانی اقتصاد اسلامی در بازارهای مالی جهانی دانست و افزود: نهادهای اسلامی به دلیل رعایت اصول شرعی، پرهیز از عملیات ربوی در مقابل بحران، مقاوم پذیر شده اند.


به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران، همچنین قرار است در اجلاس کوالالامپور درباره موضوعاتی همچون چالش های جدید در عرصه اقتصاد، تجارت، نوآوری در ارتباط با نیازهای جدید، تجارت و امکانات سرمایه‌گذاری و ایجاد رقابت در حمل و نقل و ترابری بحث و تبادل نظر شود.

بر اساس این گزارش ،رونق اقتصادی پس از گذر از بحران مالی و اطمینان یافتن از وضع کره زمین در آینده از دیگر موضوعاتی است که در اجلاس کوالالامپور بررسی خواهد شد.

۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۹ ۱۷:۵۲

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP