علیشیری خبر داد : برگزاری اولین نشست کار گروه مشترک همکاریهای اقتصادی و سرمایه گذاری ایران و افغانستان

علیشیری خبر داد : برگزاری اولین نشست کار گروه مشترک همکاریهای اقتصادی و سرمایه گذاری ایران و افغانستان
بهروز علیشیری معاون وزیر اقتصاد از برگزاری "اولین نشست کار گروه ویژه همکاریهای اقتصادی و سرمایه گذاری ایران و افغانستان "در محل سازمان سرمایه گذاری ،خبر داد .

 

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران ، علیشیری با اشاره به مشترکات فرهنگی و مذهبی دو کشور  توسعه همکاریهای بانکی ،بیمه،گمرک ،استاندارد را از جمله مهم‌ترین عوامل توسعه مبادلات ایران و افغانستان دانست و اظهار امیدواری کرد مذاکرات فی ما بین نقطه عطفی برای همکاریهای دو جانبه دو کشور دوست و مسلمان باشد. 


 علیشیری در ادامه افزود  : ما خوشبین هستیم تا کارهای بزرگی برای حل مشکلات انجام شود و وظیفه ما به عنوان نمایندگان دولت، آماده کردن چارچوب‌های همکاری بخش خصوصی بین دو کشور است تا کمک‌های توسعه‌ای در این زمینه انجام شود.


به گزارش خبرنگار ما ،رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران در عین حال خاطر نشان کرد: در این نشست بر «تقویت گمرک‌ها»، «ارتباط مستقیم بانکی» و «سرمایه‌گذاری مشترک» میان دو کشور تأکید شد.


به گفته علیشیری، لازم است بین بانکهای مرکزی دو کشور نظام نظارتی منسجمی طراحی شود تا امکان استفاده از ارزهای محلی دو کشور برای تاسیس شعب جدید بانکی دو کشور وگسترش روابط اقتصادی و تجاری امکان پذیر شود.


در این نشست همچنین مصطفی مستور ـ معاون وزیر اقتصاد افغانستان ـ با اشاره به اینکه مهمان‌نوازي ایرانیان برای ما تازه نیست و ایران سال‌ها است که میزبان افغان‌ها است گفت: هر دو کشور دارای بازارهای بالقوه برای یکدیگر هستند و باید از فرصت‌های تجاری مشترک استفاده کرد به عنوان مثال بندر چابهار برای ایران و کشورهای همسایه فرصت مناسبی به شمار می آید .


مصطفی مستور تصریح کرد : ما آماده هستیم توافق‌نامه‌های قبلی از طریق این گروه کاری فعال شود.
بر اساس این گزارش در این نشست  نمایندگانی از سازمانهای امور مالیاتی، وزارت امور خارجه، وزارت راه و ترابری،معاونت امور بانک و بیمه  وزارت امور اقتصادی ودارایی ، بانک ملی ایران، بیمه ایران ، بانک توسعه صادرات، بانک مرکزی ،سازمان مناطق آزاد چابهار، سازمان حمل و نقل جاده ای ،سازمان استاندارد نیز نشست حضور داشتند.


لازم به ذکر است در ادامه نشست کارگروه ویژه، نمایندگان هر کدام از سازمان‌های دولتی ایران و افغانستان به بیان موضوعات و مباحث در دستور کار دو طرف پرداختند  و هم اکنون این جلسات در سازمان سرمایه گذاری در حال برگزاری است.

۸ خرداد ۱۳۸۹ ۱۵:۲۶

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP