علیشیری اعلام کرد: دعوت از بانک های خارجی برای حضور و سرمایه گذاری در ایران

علیشیری اعلام کرد: دعوت از بانک های خارجی برای حضور و سرمایه گذاری در ایران
بهروز علیشیری معاون وزیر اقتصاد گفت: با ابلاغ‌قانون ورود بانکهای خارجی به کشور ،این سازمان آماده است تا درخواست بانکهای خارجی را بررسی و اجرایی کند.


 
 به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ، علیشیری در ادامه با بیان اینکه‌با ابلاغ این قانون راه ورود بانکهای خارجی به کشور باز شده است ،افزود : سازمان سرمایه گذاری آماده است درخواست بانکهای خارجی به کشور را بررسی و در صورت احراز شرایط لازم، تحت قانون تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی از آنها حمایت نماید.


معاون وزیر اقتصاد در ادامه یادآور شد : با الحاق تبصره 5 به ماده 5 قانون برنامه چهارم و سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی در تأمین بانک مشترک ایرانی و خارجی سهم طرف خارجی از سقفهای این ماده مستثنی شده است.


وی با بیان اینکه بر اساس این قانون ، دولت جمهوری اسلامی ایران تنها مجاز است با مشارکت خارجی اقدام به تاسیس بانکهای توسعه ای نماید،افزود: براساس  این ماده واحده ،  اشخاص حقوقی خارجی با حداقل پنجاه و یک درصد سهام ایرانی، ایرانی محسوب می شوند.


علیشیری در پاسخ به خبرنگار ما در خصوص مزایای ورود بانکهای خارجی به کشور برای بنگاههای اقتصادی، پاسخ داد : ورود بانک های خارجی موجب افزایش کارآیی بانکداری داخلی می شود، رقابت را افزایش داده و با کاهش هزینه ها ،سود را افزایش خواهد داد.


وی در عین حال خاطر نشان کرد:  ورود بانکهای خارجی در هر کشوری، دسترسی به بازار سرمایه های بین المللی را تسهیل خواهد کرد .
رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،افزود: بانک های خارجی با توجه به مازادی که در اختیار دارندو همچنین دسترسی آنها به بازارهای بین المللی،منابع اعتباری با ثباتی را برای بخش های تولیدی کشور ، فراهم خواهند کرد.


معاون وزیر اقتصاد در پایان از کلیه بانک های خارجی دعوت کرد برای تاسیس بانک ،درخواست خود را برای رسیدگی در هیات سرمایه گذاری خارجی به این سازمان ارسال نمایند.
وی همچنین از بانک مرکزی درخواست کرد تا مقررات اجرایی و نظارتی روان و شفاف حضور بانک های خارجی را تدارک و ابلاغ کنند.


لازم به ذکر است قانون ورود بانکهای خارجی به کشور مشتمل بر ماده واحد در جلسه علنی چهارم خرداد ماه سال جاری در مجلس شورای اسلامی تصویب و سپس به تایید شورای نگهبان رسید .

۱۳ تیر ۱۳۸۹ ۰۸:۰۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP