رییس سازمان سرمایه‌گذاری در گفت‌وگو با ایسنا:رشد سرمایه‌گذاری خارجی ایران سال گذشته در دنیا اول بود

رییس سازمان سرمایه‌گذاری در گفت‌وگو با ایسنا:رشد سرمایه‌گذاری خارجی ایران سال گذشته در دنیا اول بود
رییس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران از کسب رتبه اول شاخص سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی ایران در سال گذشته به لحاظ رشد در دنیا خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از ایسنا ،بهروز علیشیری در حاشیه همایش یک روزه معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران در کوالالامپور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه جنوب شرق آسیا اظهار کرد: در این همایش قریب به 40 شرکت ایرانی بیش از 200 پروژه را به سرمایه‌گذاران مالزیایی معرفی کردند و این در حالی بود که بیش از 250 شرکت بزرگ مالزیایی در این همایش حضور داشتند.

وی اظهار کرد: سرمایه‌گذاران مالزیایی در خصوص مباحث مرتبط با فضای عمومی اقتصاد کشور، شاخص‌های کلان، شاخص‌های خصوصی‌سازی، بازار سرمایه در کشور، رشد سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ایران و ترتیباتی که در کشور برای بهبود فضای کسب و کار داریم، بسیار متعجب بودند، به ویژه اینکه شاخص سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی ما در سال گذشته به لحاظ رشد در دنیا رتبه اول را داشته است و البته این آمار تا 20 روز دیگر قطعی می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه "البته این آمار برای سرمایه‌گذاران مالزیایی بسیار بسیار تعیین کننده بود"، گفت: روابط ما با مالزی در بهترین حالت قرار دارد ولی این مناسبات در مطلوب‌ترین حالت خود نیست.

وی تصریح کرد: سنگین‌ترین لایه مبادلات اقتصادی لایه سرمایه‌گذاری است و ساده‌ترین شکل آن نیز مبادلات کالایی یا تجارت است. در بحث سرمایه‌گذاری‌های خارجی باید حجم مناسبات تجاری و فنی و مهندسی به اندازه‌ای باشد که سرمایه‌گذار اعتماد کند تا در بازار سرمایه ایران حضور پیدا کند و ما در این همایش به سرمایه‌گذاران مالزیایی توضیح دادیم که شرایط سرمایه‌گذاری در ایران کاملا مهیاست.

وی درباره حوزه‌های مورد علاقه سرمایه‌گذاران مالزیایی گفت: با گفت‌وگوهایی که طی چند ماه گذشته با آژانس توسعه و تشویق سرمایه‌گذاری مالزی(مایدا) داشتیم در چهار حوزه متفاوت متمرکز شدیم که یکی از مهمترین موضوعات آنها کشاورزی و صنایع غذایی و تبدیلی به ویژه غذای حلال بود. در همین حال حوزه گردشگری نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاران مالزیایی فراهم کند. سومین حوزه حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی به ویژه پروژه‌های بالاسری است که خیلی مورد توجه سرمایه‌گذاران مالزیایی قرار گرفته است و چهارمین حوزه مورد علاقه بحث ساختارهای زیربنایی، ساخت و ساز و مخابرات است که این حوزه‌ها برای سرمایه‌گذاران مالزیایی عرضه شده است و پروژه‌ها کاملا پروژه‌های فنی و قابل عرضه هستند.

۱۴ تیر ۱۳۸۹ ۱۶:۳۸

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP