پیشنهاد وزیر اقتصاد در دیدار با نخست وزیر هند :ارتقای روابط اقتصادی دو کشور به 30 میلیارد دلار

پیشنهاد وزیر اقتصاد در دیدار با نخست وزیر هند :ارتقای روابط اقتصادی  دو کشور به 30 میلیارد دلار
مان موهان سینگ نخست وزیر هند در ملاقات با سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن ارسال‌سلام گرم به رییس جمهور کشورمان اظهار داشت:‌روابط دو کشور ایران و هند بسیار عمیق و چند صد ساله است و‌در شرایط کنونی لازم است ضمن تشخیص موانع همکاریهای دو طرفه باید رویکری اتخاذ شود تا مناسبات اقتصادی فی مابین شتاب بیشتری یابد. به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذای و کمکهای اقتصادی وفنی ایران، موهان سینگ در ادامه ضمن اعلام آمادگی‌کشورش برای اعزام هیات اقتصادی و تجاری هندوستان به ایران افزود: بخش خصوصی هندوستان آماده است در زمینه همکاری های بندری و انرژی با ایران همکاری نماید.


به گزارش خبرنگار ما ،سید شمس الدین حسینی در این دیدار ضمن ابلاغ سلام گرم رییس جمهور کشورمان به مان موهان سینگ گفت : نگاه جمهوری اسلامی ایران به هند نگاه ویژه ای است و امیدواریم بتوانیم ظرفیت‌های همکاری فی مابین را به سرعت ارتقاء دهیم.


حسینی در ادامه‌افزود : سقف مبادلات فی مابین کنونی را می توان با یک برنامه‌ریزی دقیق طی پنج سال آینده به 30 میلیارد ارتقاء دادو این برنامه مشخص  می تواند در دستور کار مقامات عالیرتبه دو کشور باشد.
وی در ادامه ضمن اشاره بر استفاده از ظرفیت‌های بالقوه دو کشور  برای تاثیر در مسائل چند جانبه بین المللی ،بر گسترش همکاریهای فی ما بین تاکید کرد.


 وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به برگزاری همایش معرفی فرصتهای سرمایه گذاری ایران در هند ،تصریح کرد: در هیات جمهوری اسلامی ایران بیش از 50 شرکت از بخشهای خصوصی  کشور حضور دارند که مذاکرات خوب و سازنده‌ای با سرمایه گذاران  هندوستان داشته اند.


وی در عین حال خاطر نشان کرد : توسعه صنایع هند نیازمند دسترسی به انرژی پایدار  است  و ایران آماده است زمینه دسترسی هند به بازار انرژی پایدار ایران را فراهم نماید.
وزیر اقتصاد در پایان‌اظهار امیدواری کرد با نهایی شدن موافقتنامه‌های مالیاتی و سرمایه گذاری دو کشور روابط اقتصادی و تجاری دو کشور به ویژه فعالیت های بخش خصوصی ارتقا یابد.


لازم به ذکر است اقتصاد هند چهارمین اقتصاد بزرگ جهان است که با رشد متوسط بیش از 8 درصد، طی سالهای گذشته به قدرت بزرگ اقتصاد جهانی تبدیل شده است و اکنون با تولید ناخالص داخلی 3/611 تریلیون دلار و ذخایر ارزی بیش از 275 میلیارد دلار ،از شرکای اصلی جمهوری اسلامی ایران در آسیا محسوب می شود.

۲۲ تیر ۱۳۸۹ ۱۳:۰۴

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP