کانال ورود سرمایه خارجی به کشور در گفت‌وگو با علیشیری: سرمایه‌گذاران از طریق مراکز خدمات خارجی اقدام کنند به مشکلات‌شان رسیدگی می‌شود

کانال ورود سرمایه خارجی به کشور در گفت‌وگو با علیشیری: سرمایه‌گذاران از طریق مراکز خدمات خارجی اقدام کنند به مشکلات‌شان رسیدگی می‌شود
رییس‌کل سامان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی از سرمایه‌گذاران خارجی خواست تا از طریق مراکز خدمات سرمایه‌گذاری خارجی اقدام کنند تا به مشکلات آن‌ها بهتر رسیدگی ‌شود.


به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از ایسنا بهروز علیشیری درباره راه‌اندازی مراکز خدمات سرمایه‌گذاری خارجی در استان‌ها اظهار کرد: در ماده هفت قانون تشویق حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی تاسیس این مراکز پیش بینی شده است و بر اساس مصوبه دولت، ریاست این مراکز به عهده استانداران و نایب‌رییسی آن بر عهده رییس سازمان اقتصاد و دارایی استان است. بنابراین استاندار و رییس سازمان اقتصاد و دارایی استان موظف هستند به سازمان سرمایه‌گذاری درباره رفع مشکلات سرمایه‌گذاران خارجی گزارش بدهند و سرمایه‌گذار احساس ‌کند که جایی برای او وجود دارد.


وی توضیح داد: با راه‌اندازی این مراکز فرآیند رسیدگی به تمام درخواست‌های سرمایه‌گذار خارجی برای اجرایی شدن یک پروژه، به طور متمرکز طی می‌شود. چون سرمایه‌گذار برای راه‌اندازی یک پروژه، با دستگاه‌های مختلف مثل شهرداری، محیط زیست، اداره کار و وزارت خارجه سر و کار دارد تمام این دستگاه‌ها در یک مرکز خدمات متمرکز هستند تا سرمایه‌گذار خارجی در این مرکز کار خود را بهتر انجام بدهد.


معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد: دو وظیفه عمده بر دوش مراکز خدمات سرمایه‌گذاری خارجی است. اول همراه بودن با سرمایه‌گذار تا مرحله اجرایی شدن پروژه و دوم همراه بودن از مرحله اجرایی شدن تا مرحله بهره‌برداری و اقدام.


علیشیری درباره موانع تشکیل این مراکز گفت: در قانون آمده است که در این مراکز باید نمایندگان تام‌الاختیار دستگاه‌ها حضور داشته باشند و مثلا نماینده وزارت امور خارجه در همان جا ویزا را صادر کند اما این اتفاق نمی‌افتد و نمایندگانی که می‌آیند تام‌الاختیار نیستند. برای غلبه بر این مشکل وزیر اقتصاد نامه‌ای نوشته و درخواست کرده نمایندگان تام‌الاختیار و با امضا در این مراکز حضور داشته باشند.


وی افزود: یک دیدگاه کارشناسی دیگر در این زمینه ایده پنجره واحد است به این معنا که سرمایه‌گذار لیست درخواست را به پنجره می‌دهد و پشت آن را نمی‌بیند و دستگاه‌ها باید کارشان را در یک مدت زمان مشخص انجام بدهند. البته ما فکر می‌کنیم بودن نمایندگان تام‌الاختیار بهتر است.


معاون وزیر اقتصاد  تاکید کرد: ما به سرمایه‌گذاران می گوییم شما اگر به طور مستقل به دستگاه‌ها مراجعه کردید و مشکلی بود ما نمی‌توانیم کمکی کنیم اما اگر از کانال مراکز سرمایه‌گذار خارجی وارد شدید آن وقت مسئول آن هستیم تا به مشکلات شما رسیدگی کنیم. مراکز خدمات سرمایه‌گذاری خارجی کانال رسمی ورود سرمایه‌گذاران خارجی به عرصه اقتصادی کشور است.


۲۶ تیر ۱۳۸۹ ۰۹:۳۴

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP