آنکتاد اعلام کرد:ایران جایگاه ششم رشد سرمایه‌گذاری خارجی دنیا را کسب کرد

آنکتاد اعلام کرد:ایران جایگاه ششم رشد سرمایه‌گذاری خارجی دنیا را کسب کرد
معاون وزیر اقتصاد با اشاره به تازه ترین گزارش آنکتاد از رکوردشکنی و رشد 86 درصدی سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران بین 141 کشور جهان، خبر داد و گفت: ایران رتبه ششم جذب سرمایه گذاری خارجی را در میان 10 کشور برتر به دست آورده است.

 

 


به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،"بهروز علیشیری" روز پنج شنبه در نشست ارائه گزارش آنکتاد درباره روند سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کشورهای مختلف جهان که با حضور معاون اول رئیس جمهور،‌ وزیر امور اقتصادی و دارایی، استانداران ، معاونان وزارت اقتصاد و  شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گفت: در حالی ایران رکورد افزایش 86 درصدی سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران را کسب کرد که به طور میانگین میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کشورهای مختلف در سال گذشته در پی بروز بحرانهای اقتصادی و مالی جهانی 37 درصد کاهش یافته است.


علیشیری با اشاره به بیستمین گزارش"آنکتاد" درباره سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کشور های مختلف، گفت: ایران، قطر و قبرس تنها کشورهایی هستند که در سه سال گذشته رشد مستمر سرمایه گذاری مستقیم خارجی داشتند.


وی افزود: میزان متوسط جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران در سال های 1995 تا 2005 یک میلیارد و 251 میلیون دلار بود که این رقم در سال 2006 به یک میلیارد و 600 میلیون دلار؛ در 2007 به یک میلیارد و 670 میلیون دلار و در سال 2008 به یک میلیارد و 615 میلیون دلار رسید و 2009 هم این رکورد با ثبت بیش از 3 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی شکسته شد.


رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران در ادامه با بیان اینکه  کاهش سرمایه گذاری مستقیم خارجی در دنیا در جذب سرمایه در کشورهای در حال توسعه نیز تأثیر داشته است،افزود:
روند جذب  سرمایه گذاری  مستقیم خارجی در سال گذشته در مالزی با 81 و ترکیه با 58 درصد رشد منفی مواجه بوده اند.


علیشیری   در عین حال خاطر نشان کرد :علی رغم  بحران های اقتصادی و کاهش میزان رشد سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کل دنیا، حدود بیست کشور با رشد سرمایه گذاری مستقیم خارجی مواجه بودند که لوکزامبورگ، دانمارک، جزایر کاریمن، قطر، سوئیس، ایران و ایتالیا از جمله این کشورها هستند و جمهوری اسلامی ایران در میان 10 کشور برتر جهان  در رتبه ششم قرار گرفت.


وی در ادامه تصریح کرد : اگر قرار است در جذب سرمایه گذاری خارجی فعال باشیم باید دفاتر و نمایندگی هایی را برای جذب سرمایه در بازارهای هدف ایجاد کنیم.


به گزارش خبرنگار ما ،علیشیری در پایان افزود : سرمایه گذاری مستقیم خارجی تأثیر مستقیمی در کاهش نرخ سود، کاهش نرخ ارز، افزایش رشد اقتصادی، افزایش درآمد مالیاتی دولت، کاهش بدهی دولت و بهبود توزیع درآمد دارد.


سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی در این مراسم با تاکید بر جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور، گفت: برای دستیابی به رشد 8 درصدی در اقتصاد نمی توان به منابع داخلی کشور متکی بود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه بر اساس گزارش آنکتاد حدود 92 درصد مجموع سرمایه‌های وارد شده به کشور مربوط به بخش نفت، گاز، صنعت است، بر تقویت سایر بخشها برای جذب سرمایه های خارجی تاکید کرد.


وی تامین منابع مالی را از مهمترین مسایل کشور خواند و افزود: ایران دارای منابع انسانی و طبیعی بالایی است که با منابع مالی هماهنگ شود.
حسینی فعالیت استانداران برای جذب سرمایه گذاری خارجی را مثبت ارزیابی کرد و افزود: باید از ظرفیت های محلی در کنار پتانسیل های ملی برای افزایش عملکرد ها استفاده شود.


وزیر امور اقتصادی و دارایی در پایان گفت: دستگاه های محلی و استانداران فعالیت بیشتری برای جذب منابع خارجی نسبت به دستگاه های عمومی انجام دادند که باید این امر در دستگاه های اجرایی کشور نیز تقویت شود.


 همچنین در این مراسم محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهوری از تدوین طرحی برای تصویب در شورای عالی اداری برای کاهش زمان و فرآیند اداری سرمایه گذاری خارجی در کشور خبرداد و گفت: بر اساس این مصوبه کارهای اداری ورود سرمایه گذاری خارجی به کشور به دو هفته کاهش خواهد یافت.


بر اساس این گزارش ،در پایان این مراسم به استانداریهای برتر و روسای سازمانهای امور اقتصادی و دارایی استانها  در جذب سرمایه گذاری  خارجی جوایزی اهدا شد.


شایان ذکر است گزارش سرمایه گذاری خارجی جهانی (WIR) به صورت سالانه توسط آنکتاد ( کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل) تهیه می شود، امروز نیز این گزارش به طور همزمان در 141 کشور در سراسر دنیا منتشر شد.

۱ مرداد ۱۳۸۹ ۰۹:۰۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP