2 هزار شرکت کره‌ای نگران از دست دادن منافع 10 میلیارد دلاری

2 هزار شرکت کره‌ای نگران از دست دادن منافع 10 میلیارد دلاری
در حالی که دولت آمریکا بر تحریم ایران از سوی کره جنوبی تأکید دارد، کارشناسان اقتصادی سئول در قطع همکاری‌ها با ایران دچار نوعی سرگردانی شده و در حال بررسی عواقب منفی پیامد‌های تحریم ایران هستند.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل خبرگزاری فارس «توانا»‌، با اعلام لیست جدید شرکت‌های ایرانی تحریم شده در هفته گذشته و قرار گرقتن چند شرکت ایرانی در کره در این لیست، کره جنوبی عملا با چالش جدیدی مواجه شد.


رسانه‌های کره جنوبی از همان روزهای اول به بررسی این موضوع پرداختند و با انتشار مطالب مختلف پیرامون این رویداد مهم اقتصادی واکنش نشان دادند.
از جمله این تیترها می‌توان به "افزایش ریسک شرکت‌های کره‌ای در پی تحریم ایران "، "تحمیل تحریم‌ها به کره جنوبی از سوی ایالات متحده "، "گیر افتادن کره جنوبی بین ریسک اقتصادی و ریسک امنیتی "، "تحریم ایران تهدیدی برای سوددهی تجاری "، "مواجهه کره جنوبی با معمای ایران و آمریکا " اشاره کرد.
کمی دقت در این تیترها حاکی از عمق وابستگی اقتصادی این کشور به ایران و جایگاه استراتژیک ایران برای این کشور است.


بنابر آمار منتشر شده میزان تجارت سالیانه کره جنوبی با ایران در سال گذشته به 10 میلیارد دلار رسید که 20 شرکت محلی این کشور چهار میلیون دلار کالا به ایران صادرات کرده‌اند که نشان می‌دهد چشم پوشی از بازار ایران موجب خسارت جدی به تجارت داخلی کره می‌شود.


کره جنوبی در رتبه دهم کشورهای مقصد صادراتی ایران طی سه ماهه نخست سال‌جاری بوده است و در این مدت این کشور 253 هزار تن کالاهای ایرانی به ارزش 140 میلیون دلار را تحویل گرفته است.
از طرف دیگر ایران مقصد اصلی بازار خودروهای کره جنوبی در خاور‌میانه است و شرکت‌هایی که صادرات محصولات خود را در سال جاری به ایران متوقف کرده‌اند را با زیان‌ روبرو کرده است.


وسایل الکترونیکی کره‌ای نیز بیش از 50 درصد بازار ایران را در اختیار دارند و صنایع الکترونیکی این کشور که مقصد اصلی تجاری این کشور در خاورمیانه است را به خطر می‌اندازد؛ این کشور همچنین 10 درصد نفت خام مورد نیاز خود را از ایران تامین‌ می‌کند.


در بخش مبادلات بانکی در صورت تحریم بانک مورد نظر آمریکا در این کشور نیز 70 درصد پرداخت‌هایی که از سوی شرکت‌های ایرانی به شرکت‌های کره‌ای از طریق این بانک بین‌المللی انجام می‌شود متوقف می‌شود.
در صورت توقف فعالیت‌ها و مبادلات اقتصادی کره جنوبی با ایران به دلیل تحریم‌ ویژه ایران از سوی دولت آمریکا، به صنعت خودروسازی کره جنوبی نیز آسیب جدی وارد می‌شود؛ علاوه بر آنکه ایران تهدید کرده است که در صورت اجرایی شدن تحریم‌ها، منافع دو هزار شرکت کره‌ای در ایران به خطر خواهد افتاد و زندگی بیش از 150 هزار کره‌ای عملأ تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.


سئول در روزهای گذشته عملأ بر سر دوراهی گیرافتاده است و از یک سو خود را مواجه با پایان ضرب الاجل آمریکا می‌بیند از سوی دیگر نمی‌تواند از پیوستگی اقتصاد خود با اقتصاد ایران چشم پوشانی کند.
کماکان شهر سئول نتوانسته است به تصمیم واحدی در این زمینه برسد و آخرین اخبار حاکی از تصمیم این کشور برای مذاکره با ایران و آمریکا پیرامون این موضوع است.


کشور آمریکا از یک‌سو تحریم ایران را از سوی سئول به کشور کره جنوبی تحمیل کرده است و از سوی دیگر استراتژیست‌های اقتصادی کره جنوبی در پی بررسی ابعاد این موضوع هستند و با توجه به عمق رابطه تجاری دو کشور (ایران و کره جنوبی) نمی‌توانند به نتیجه واحدی در این‌باره دست یابند اما این کشور در آخرین تصمیم‌گیری‌های خود در این‌باره، موضوع مذاکره با ایران و آمریکا را مطرح کرده است.

آنچه واضح و مبرهن است سئول تمام عزم خود را جزم کرده است تا از این آزمون سخت امنیتی _ سیاسی _ اقتصادی کمترین لطمه را بیند و بتواند مدیریت بحران خود را در این موقعیت حساس نشان دهد که درخواست مهلت توسط دولت کره جنوبی از امریکا و تشکیل کارگروه برای بررسی بیشتر و تخصصی‌تر این موضوع نیز از موقعیت خاص این کشور حکایت دارد.

۳۱ مرداد ۱۳۸۹ ۱۶:۰۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP