وزیر اقتصاد و دارایی : سرمایه گذاران خارجی از اتخاذ شیوه های انحصارگرایانه پرهیز کنند

وزیر اقتصاد و دارایی : سرمایه گذاران خارجی از اتخاذ شیوه های انحصارگرایانه پرهیز کنند
سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این مطلب که ' ملت ها انتظار دارند توزیع عادلانه سرمایه را درعمل شاهد باشند' اظهارداشت:سرمایه گذاران خارجی باید از اتخاذ شیوه های انحصارگرایانه و تهاجمی پرهیز کنند.


 
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از  ایرنا، وزیر اقتصاد و دارایی که روز سه شنبه در نشست بررسی سیاست های سرمایه گذاری و در جمع وزرا و مقامات ارشد 40 کشور جهان در شهر ' شیامن ' در جنوب چین سخن می گفت ، اظهار داشت : هر نوع فضا سازی ، اغوا و فشار بر سازمان های بین المللی برای جلوگیری از دسترسی آزاد به جریان سرمایه و تجارت ، دانش و فناوری و مهارت های مدیریتی ، قویا محکوم است.


وی گفت : نباید تحریم هایی وضع شود که در مسیر جریان سالم و سازنده سرمایه به یک کشور و یا ملت مانعی ایجاد نماید.
دکتر حسینی خاطر نشان کرد: هیچ دولتی نباید مردم و شرکت های خود را با اتخاذ چنین شیوه هایی از تصمیمات و خواسته ها برای سرمایه گذاری خارجی محروم نموده و خواسته های خود را بر آنها تحمیل نماید.

 
وزیر اقتصاد و دارایی ایران با اشاره به درس هایی که بحران مالی و اقتصادی جهان در سه سال اخیر از خود برجای گذاشت ، اظهار داشت : در بازار سرمایه و برخی از کشورها تمایل شدیدی برای غفلت از نظارت بر بازارهای مالی و قانون گریزی وجود دارد . موضوعی که عامل اصلی ایجاد بحران بوده است.


به گفته حسینی ، جهت گیری منفی به سمت مقررات زدایی و آزادسازی بی حد و مرز در سرمایه گذاری شرایطی را ایجاد کرده است که بازنگری در سیاست های سرمایه گذاری خارجی و داخلی را اجتناب ناپذیر کرده است.
وزیر اقتصاد کشورمان گفت : اگر نهادها ، ساختارها ، ابزارها و مکانیزم های موجود در بازار سرمایه درست تعریف شوند از بحران فاصله خواهیم گرفت.


وی با بیان این مطلب که ' جریان سرمایه به خودی خود بحران زا نیست ' خاطر نشان کرد : بدون شک غفلت از نظارت و دقت نکردن در تنظیم مقررات به بحران منجر می شود.
' آزاد سازی سرمایه باید مبتنی بر استراتژی برد - برد و با برقراری نوعی ارتباط منطقی بین منافع کشورهای فرستنده و پذیرنده سرمایه انجام پذیرد که در آن صورت نوعی همکاری و هماهنگی بین سرمایه گذاری خارجی و داخلی ایجاد خواهد شد.'


وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اصل 44 قانون اساسی ، اقدامات کشورمان را برای تسهیل سرمایه گذاری داخلی و خارجی بویژه از سوی بخش خصوصی تشریح کرد.
وی گفت : در اثر اقدامات یادشده حجم سرمایه گذاری خارجی جذب شده به ایران در سال 2009 میلادی 85 درصد رشد داشته است و شاخص بازار سرمایه در سال گذشته 57 درصد رشد را تجربه کرده است.

وزیر اقتصاد و دارایی تشویق و حمایت از سرمایه گذاری و از جمله حمایت سرمایه گذاران خارجی را از محورهای مهم برنامه 5 ساله ذکر کرد و اشاره کرد : یکی از اولویت های اصلی استفاده از منابع صندوق توسعه ملی جذب و حمایت از سرمایه خارجی است.
دومین مجمع جهانی سرمایه گذاری 2010 که از امروز ( سه شنبه ) در شهر شیامن گشایش یافته پنجشنبه هفته جاری به کار خود پایان می دهد.
 

۱۷ شهریور ۱۳۸۹ ۰۹:۰۲

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP