نشست وزرای اقتصادی فرصتی برای ترویج ابزارهای مالی اسلامی است

نشست وزرای اقتصادی فرصتی برای ترویج ابزارهای مالی اسلامی است
سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی در بیست و ششمین اجلاس کمیته کومسک که در استانبول ترکیه برگزار شد اظهار داشت: رویکرد ما باید پیگیری استقرارساز و کار مبتنی بر عدالت و شایستگی ملتها و ترویج الگوهای اسلامی در اقتصاد و مالیه جهان باشد.


به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ، حسینی افزود: باید تلاش کنیم سهم کشورهای اسلامی را از حدود 9 درصد تولید و یا 10 درصد صادرات جهانی به سطح سهم 22 در صدی آنها از جمعیت جهان برسانیم.

وزیر اموراقتصادی و دارایی کشورمان بیان کرد: ارتقاء همکاریهای درون گروهی در حوزه های سرمایه گذاری و تجارت ، تعریف پروژه های مشترک و مشارکتها از جمله با هدف ارتقاء زیر بنای کشورهای عضو ، ارتقای نهادهای مالی چون گروه بانک توسعه اسلامی و عملیاتی ساختن موافقتنامه هایی چون سیستم تعریف ترجیحی ، توسعه همکاریها و تاسیس نهادهایی برای مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم که ثبات و آرامش کشورهای اسلامی را به چالش می کشد ، از راهکارهای هم افزایی ظرفیت های اقتصادی کشورهای عضو OIC می باشد.


وی در عین حال خاطر نشان کرد : اگر چه دغدغه امروز اقتصادی ما مقابله با پدیده هایی چون رکود ، بیکاری و فقر است لیکن باید با آینده نگری ، به جایگاه خود در اقتصاد جهانی آتی نیز بیاندیشیم . همگان نیک می دانید که اقتصاد فردا بیش از پیش به دانش و فن آوریهایی چون نانو ، انرژی هسته ای و هوا- فضا وابسته می شود،  این حوزه ها هم اکنون در انحصار کشورهای معدودی است که متاسفانه پیشرفت کشورهای دیگر در این حوزه را بر نمی تابند تا جایی که چنانچه کشوری چون جمهوری اسلامی ایران به این فن آوری ها دسترسی پیدا کند ، به بهانه های واهی و غیر قابل اثبات از طریق سلطه انحصار و تحریم مالی ، تلاش می کنند که ملتی را از فواید تولید صنعتی و تجاری سازی آن محروم کنند.

حسینی در ادامه تصریح کرد : ما در این مسیر پایدار و مصمم هستیم و آماده تشریک ظرفیت های پدید آمده با جهان اسلام هستیم و پیشنهاد صریح ما انجام سرمایه گذاری های مشترک برای تولید صنعتی و تجاری سازی این فن آوری ها بین کشورهای اسلامی است ، کما اینکه سرمایه گذاری مشترک برای ایجاد موسسه ای جهت تربیت نیروی انسانی در این حوزه می تواند در دستور کار کومسک قرار گیرد. 


وی با اشاره به تقویت همکاریهای اقتصادی و بازرگانی اظهار داشت: با توجه به نقش کومسک در تقویت همکاریهای اقتصادی و بازرگانی و بخصوص نقش آن در افزایش تجارت بین کشورهای عضو ، مجدداً بر تعهد خود برای رسیدن به هدف 20درصد تجارت بین کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی تا سال 2015 حسب برنامه
عمل ده ساله تصریح نموده و از تلاش های انجام شده به منظور اجرایی نمودن سیستم تعرفه ترجیحی (TPS-OIC) تقدیر بعمل می آید.


حسینی  افزود: با توجه به اهمیت استاندارد حلال در کشورهای اسلامی که از اجلاس بیست و سوم بعنوان یکی از مهمترین بخشهای مورد بحث در کومسک مطرح شد، به منظور تسریع در تصویب استاندارد حلال و اجرایی شدن آن از آغاز سال 2011 میلادی بین کشورهای عضو و متعاقباً صادرات محصولات نشان حلال به کشورهای عضو اتحادیه اروپا و گسترش فرهنگ غنی اسلامی بر اساس آموزه های دینی ، از کشورهای عضو در خواست می شود با تعامل مناسب زمینه اجرایی شدن استاندارد موصوف و اتحاد بین کشورهای اسلامی در این خصوص را فراهم آورند .


وزیر امور اقتصادی ودارایی کشورمان  با اشاره به نقش موثر حمل و نقل گفت: حمل و نقل بعنوان یکی از مهمترین ابزارهای زیر بنایی جهت ایجاد فرصتهای پایدار برای رشد اقتصادی است و بی تردید این بخش می تواند نقش بی بدیلی در ایجاد مزیتهای رقابتی و گسترش همکاریهای اقتصادی کشورها ایفاد کند .


حسینی درخصوص قوانین مبارزه با پولشویی اظهارداشت: صحت و اصالت معاملات تجاری فیمابین کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی بسیار حائز اهمیت است و در این راستا، مشارکت گروهی در اجرای قوانین مبارزه با پولشوئی و تشکیل کار گروههای مربوطه به منظور اعمال سیاستهای پولی تطهیر شده در میان کشورهای عضو از اهمیت بالائی برخوردار است .


وی پیشنهاد کرد: کمیته کومسک با مشارکت بیشتر کشورهای عضو نقش فعال تری در زمینه مبارزه با پولشویی و قوانین مربوطه ایفا نماید و تجارب کشورهای موفق در این خصوص در جلسات مربوطه تبادل شود.
وزیر اقتصاد کشورمان به موضوعات کشاورزی و تأمین مواد غذایی اشاره کرد و گفت: باید سرمایه گذاری مناسب در پروژه های تأمین آب و شبکه های آبرسانی ، افزایش بهره وری با استفاده از فناوری مناسب و همچنین تامین مالی پروژه های کشاورزی ، خود کفائی و امنیت مواد غذایی در کشورهای اسلامی مورد توجه ویژه قرار گیرد.


شایان ذکر است که بیست و ششمین اجلاس کمیته کومسک از تاریخ 13 الی 16 مهر ماه سال جاری با حضور وزرای اقتصادی کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی در استانبول ترکیه در حال برگزاری است.
 

۱۷ مهر ۱۳۸۹ ۰۹:۳۲

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP