طی سخنانی در واشنگتن مطرح شد:انتقاد وزیر اقتصاد از رویکرد تبعیض‌آمیز بانک‌جهانی در قبال ایران

طی سخنانی در واشنگتن مطرح شد:انتقاد وزیر اقتصاد از رویکرد تبعیض‌آمیز بانک‌جهانی در قبال ایران
سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی در اجلاس سالانه 2010 گروه بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول گفت: اقتصاد جهان همچنان گرفتار کندی در رشد اقتصادی و تردید به آینده است.به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران،حسینی در ادامه افزود: بنیان‌های فکری اقتصاد جهانی و کارآمدی معماری پولی و مالی و نهاد‌های آن به چالش کشیده شده‌ است.

وی تصریح کرد :در مقابل ،بنیان‌های قوی اقتصاد و بانکداری اسلامی مبتنی بر ارزش کار و تولید بیشتر از گذشته مورد توجه بانک‌‌ها و موسسات مالی بین‌المللی قرار گرفته است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود : اگرچه این موضوع در دستور کار موسسات برتون وودز هم قرار گرفته لیکن مهم آن است که در آینده نزدیک ،محصولات مالی بانک جهانی و صندوق با سازگاری بیشتری با اصول مالیه و بانکداری اسلامی در اختیار اعضا قرار گیرد.

حسینی در ادامه تصریح کرد : موضوع مهم، نقش و کارکرد نهاد‌های جهانی چون بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول که به ظاهر ما سهامداران آن هستیم است.
و
ی سپس این پرسش را مطرح کرد: چه میزان این دو نهاد با جهت‌گیری توسعه‌ای و رفاه اعضا اداره می‌شوند و در مقابل به چه میزان تحت سلطه سیاست سهامداران عمده‌اند؟ حقوق سهامداران اقلیت چه میزان رعایت می‌شود؟ نقش اکثریت کشورها در اداره آنها چیست؟ آیا جز این است که توزیع سهام و سرمایه به گونه‌ای است که راه بر مدیریت منصفانه بسته شده است.
حسینی در ادامه افزود: سئوال اساسی من این است که آیا این رفتار‌ها مبتنی بر حکمرانی خوب و حکمرانی شرکتی است یا ملاحظات سیاسی!
وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: بر اساس بخش 10 از ماده 4 اساسنامه، بانک از هر گونه مداخله در امور سیاسی کشورهای عضو منع شده و از وجهه سیاسی کشورهای عضو نیز نباید متاثر شود.
حسینی در عین حال این پرسش را مطرح کرد که آیا می‌توان برای این همه تناقض در قانون و اجرا دلیلی پیدا کرد؟ مدیریت بانک در پاسخ به پرسش‌های بالا چه پاسخی برای جامعه جهانی و مردم بزرگ ایران دارد؟
به گفته وی ،اینکه چند کشور معدود به دلیل انحصار طلبی در دانش و فناوری‌های نو که پایه پیشرفت اقتصادی امروز و آینده است، می‌خواهند با مضیقه مالی ملت ایران را از مسیر پیشرفت علمی و اقتصادی خویش بازدارند، روشن است، اما اینکه چرا مدیریت بانک جهانی حتی پا را از قطعنامه‌های ناعادلانه یاد شده فراتر گذاشته و حقوق آن را نادیده می‌گیرد امری ناپسند، غیرعادلانه و در واقع خدشه بر اساسنامه بانک است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی در عین حال اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران مجدانه مسیر پیشرفت علم و فن آوری و اقتصادی خویش را طی می‌کند. صلح‌دوستی و عدالت را در سرلوحه کارهای خویش دارد و عدالت و پاکی را در ابعاد مختلف از جمله نظام‌های پولی و مالی خویش دنبال می‌کند.
حسینی در پایان یادآور شد: از سالها پیش بر اساس شریعت مقدس اسلام پولشویی در کشور ایران جرم بوده¬است و در سال‌های اخیر نیز با تصویب و اجرای قانون پولشویی و آیین‌نامه‌های اجرایی آن به مبارزه صریح‌تر با این پدیده پرداخته شده است.

۱۷ مهر ۱۳۸۹ ۱۸:۵۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP