همزمان با عضویت ایران در کلوپ کشورهای گروه ایدا ،علیشیری خبر داد: لزوم بازنگری در ارایه کمکهای مالی ایدا برای کاهش فقر در سطح جهان

همزمان با عضویت ایران در کلوپ کشورهای گروه ایدا ،علیشیری خبر داد: لزوم بازنگری در ارایه کمکهای مالی ایدا برای کاهش فقر در سطح جهان
بهروز علیشیری معاون وزیر اقتصاد در حاشیه اجلاس بانک جهانی به عنوان رییس هیات ایرانی در موسسه توسعه بین المللی ایدا International Development Association یا IDA وابسته به بانک جهانی حضور یافت .

 

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ، علیشیری در این نشست دیدگاههای ایران را در خصوص برنامه های توسعه ای و کاهش فقر در جهان مطرح کرد .


وی در ادامه از پذیره نویسی ایران در این موسسه بین المللی خبر داد و  افزود در نتیجه آن، جایگاه کشورمان در بانک جهانی افزایش پیدا خواهد کرد .
علیشیری ورود  کشورمان به موسسه بین المللی ایدا را  برای موقعیت ایران  و گروه ایران بسیار مناسب  توصیف کرد و افزود : ورود ایران با قدردانی کشورهای عضو همراه شد.


معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه  دیدگاههای ایران را در خصوص ایجاد پنجره واحد و نحوه کمک ایدا به کشورهای فقیر  مطرح کرد .
علیشیری با اشاره به درآمد سالیانه کمتر از یک هزار  دلاری فقراو 30  هزاردلاری ثروتمندان را از شواهد این شکاف مالی در جهان دانست و افزود: ما می بینیم که شکاف بین کشورهای فقیر و توسعه یافته افزایش یافته است لذا اعطای این کمکها باید به نحوی باشد این شکافها را پر نماید.


وی در عین حال تصریح کرد: کمکهای مالی ارائه شده به کشورهای فقیر باید به صورت ترکیبی باشد تا اثر بخشی آن افزایش یابد. 
علیشیری در ادامه  ضمن برشمردن اهداف  ایجاد پنچره واحد بحران در زمینه های مختلف از جمله بخشی ، مالی و بلایای طبیعی  دانست و گفت: آیا قرار است  به صورت  بخشی اعمال شود که در نتیجه آن  بخشهایی  مثل غذا،انرژی ،اقتصادی و مالی  بهبود یابد یا بحران های مالی در سطح بین المللی به صورت خطی و لجستیکی است که تاثیرات زیادی بر روی کشورهای فقیر دارد  .

و ی در عین حال خاطر نشان کرد :آیا  بحران ناشی از زلزله و بلایای طبیعی است؟ سئوال بنده این است که موسسه توسعه بین المللی  ایدا کدام نوع بحران را مد نظر دارد؟
معاون وزیر اقتصاد در عین حال خاطر نشان کرد: موسسه توسعه ای ایدا باید به ریشه های بحرانها و تاثیر گذاری آنها در کشورهای عضو بپردازد.


وی در ادامه تصریح کرد: اگر وامهای ترجیهی به کشورهای فقیر  پرداخت می شود باید از نظام حسابداری فنی پیروی شود .
علیشیری پیشنهاد داد :موسسه توسعه بین المللی  ایدا باید منابع احتیاطی را در صندوق، برای کشورهایی که وامهای دریافتی را بنا به دلایلی نمی پردازند، در نظر گیرد تا منابع مالی ایدا تقلیل نیابد.


وی در  ادامه توصیه کرد نظام حسابرسی ایدا باید از نظام حسابداری بین المللی (IAS39)  پیروی کند تا درآمدهای احتیاطی را برای در آمدهای مشکوک الوصول پیشگیری نماییم.
به گزارش خبرنگار ما ، معاون وزیر اقتصاد یادآور شد: اهداف توسعه هزاره تا سال 2015 به دلیل بحرانهای مالی دچار چالش شده است و درکشورهای فقیر بهداشت و مسکن کاهش یافته است.


علیشیری درادامه افزود: واقعیت این است که هم اکنون جهان از 13 سال پیش ثروتمند تر شده و غذای بیشتری برای تغذیه گرسنگان وجود دارد اما تنها عامل عدم تحقق اهداف پیش بینی شده برای کاهش فقر و اهداف توسعه هزاره سوم فقدان اراده سیاسی کافی برای تجهیز منابع در جهت منافع فقرا و گرسنگان جهان است.


وی در پایان خاطر نشان کرد :ایران تا کنون تلاش های چشمگیری برای اصلاح ساختار کشاورزی و روستایی و ارتقای تولید پایدار صورت داده و نتایج این تلاشها در شاخص های مختلف رشد بخش کشاورزی ، امنیت غذایی و خودکفایی منعکس شده است.


لازم به ذکر است موسسه توسعه بین المللی  ایدا  (International Development Association)از موسسات وابسته به بانک جهانی می باشد  که به کشورهای فقیر جهان در جهت ارتقای سلامت و تغذیه مناسب با ارائه وامهایی کمک می کند .


بر اساس این گزارش ،منابع این موسسه از طریق کمک کشورهای ثروتمند تامین می شود که اغلب در دوره های زمانی میزان مبالغ اعطایی از سوی کشورها اعلام و به تدریج در طول دوره پرداخت می شود و  میزان کمک به ایدا تاثیر مستقیم در  ارتقای جایگاه هر کشور در گروه بانک جهانی دارد .

این گزارش می افزاید: فنلاند،فرانسه ،گرجستان ،آلمان ،ایرلند ،اتریش ،بلژیک از جمله کشورهای عضو موسسه توسعه بین المللی ایدا هستند.


 

۲۰ مهر ۱۳۸۹ ۱۹:۳۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP