12 پیشنهاد برای تشکیل یک بلوک اقتصادی توسط کشورهای موجود در مسیر جاده ابریشم

12 پیشنهاد برای تشکیل یک بلوک اقتصادی توسط کشورهای موجود در مسیر جاده ابریشم
بهروز علیشیری معاون وزیر اقتصاد در "سومین نشست بین المللی نقش گمرک در توسعه و تسهیل تجارت خارجی درکشورهای مسیر جاده ابریشم "از اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای جذب سرمایه‌های خارجی بویژه از سوی کشور‌های عضو خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ، علیشیری در ادامه افزود:
ایران مرکز انرژی منطقه به ویژه گذرگاه انرژی حوزه دریای خزر می‌باشد، ثبات سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و تلاش‌های انجام شده برای ثبات سیاسی منطقه و نقش آن در امنیت و ثبات جهانی، حاکی از محیطی امن برای سرمایه گذاری است.
به گفته وی، ایران امروز، سرزمینی از فرصت‌های معرفی شده برای سرمایه‌گذاری است.


معاون وزیر اقتصاد تصریح کرد: افزایش حجم مبادلات اقتصادی بین کشورهای مسیر جاده ابریشم نیازمند اتخاذ تدابیر سازنده در حوزه‌های مهم اقتصاد و مدیریت مالی از جمله  تقویت همکاری های بانکی بااستفاده از ابزارهای نوین و مبتکرانه مالی جهت کاهش اثر بحران‌های احتمالی و بسط و گسترش تجربیات میان کشورهای عضو است.


تاسیس بیمه های مشترک


علیشیری تاسیس بیمه‌های مشترک همزمان با تاسیس بانک های مشترک ، به منظور افزایش امنیت سرمایه و سرمایه‌گذاری در کشورهای میزبان و برقراری شبکه بیمه‌های اتکایی وبهره‌گیری از امتیازات این شبکه در بخش‌های تجاری را از سایر اقدامات کشورهای عضو دانست و افزود: ایجاد "پنجره واحد گمرکی" به منظور تسهیل عبور و مرور کالاهای تجاری و رونق مناسبات و انجام ترتیبات لازم جهت صدور روادید در کشورهای عضو به شیوه متقابل از سایر اقدامات  مهم ارزیابی می شود.


این مقام مسئول در عین حال خاطر نشان کرد: شناسایی راهکارهای موثر در جهت حذف موانع غیر تعرفه‌ای گمرکی و اعمال رفتارهای ترجیحی تعرفه‌ای بین کشورهای عضو در ارتقای روابط اقتصادی کشورهای عضو نقش به سزایی دارد.


پیوند بازارهای سرمایه و بورس کشورهای عضو

 
به گزارش خبرنگار ما ،معاون وزیر اقتصاد در ادامه  تصریح کرد:استفاده از الگوهای مناسب تجارت الکترونیک و ارتقای ارائه اطلاعات صحیح کالا‌و خدمات و برنامه‌ریزی ،برای مقابله و حذف محدودیت ‌های ناشی از تحریم‌های الکترونیکی و افزایش امنیت الکترونیکی است.
علیشیری یادآور شد : انجام ترتیبات مشترک برای پیوند بازارهای سرمایه و بازارهای بورس کشورها وتقویت بورس‌های منطقه‌ ای، ایجاد تنوع در دارایی‌های مالی و کاهش ریسک باید با هدف توسعه مناسبات اقتصادی باشد.


ایجاد همکاریهای مشترک فنی و مهندسی


به گفته وی ، ایجاد و فراهم نمودن زمینه همکار‌های مشترک فنی و مهندسی و اعمال ترتیبات ترجیحی  تعریف شده برای ارائه کار و تدارک کالا و خدمات فنی  مهندسی بین کشورهای عضو از جمله این پیشنهادات می باشد.
علیشیری در ادامه افزود : به منظور انجام پروژه‌های مشترک در کشورهای عضو و کشورهای ثالث تشکیل شرکت سرمایه‌گذاری مشترک از طریق انعقاد موافقت‌نامه جامع سرمایه‌گذاری‌ مشترک موجب می شود کشورهای عضو نقش به سزایی در ارتقای سرمایه گذاری  بخش خصوصی داشته باشند.


رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران در بخش دیگری از سخنان خود به تشکیل اتحادیه اتاق ‌های بازرگانی برای پیوند بخش‌های خصوصی کشورهای عضو تاکید کرد و افزود: لازم است ترتیبات مشترک جهت مبارزه با پولشویی و انعقاد یادداشت تفاهم در ارتباط با مبارزه با پولشویی بین کشورهای عضو امضا شود.


تلاش مضاعف همه کشورهای مسیر جاده ابریشم برای حذف کامل موانع


وی در ادامه افزود : به‌منظور تدوین و تبیین نقش کشورهای مسیر جاده ابریشم در توسعه اقتصادی منطقه نیاز به تلاش مضاعف همه کشورهای مسیر جاده ابریشم برای حذف کامل موانع دست و پاگیر، تعدیل و تدوین تعرفه برای فعالیت بخش خصوصی و شفاف‌سازی فضای کسب و کار هستیم تا در یک برنامه‌ریزی موثر کوتاه مدت بتوانیم میزان مبادلات فیمابین را در سطح شایسته و بایسته ارتقا‌ء دهیم.
به گفته معاون وزیر اقتصاد ،حفاظت، بازسازی آثار متنـــوع معماری که موجودیت این مسیـــر را می ســـازد در کنار ایجاد تسهیلات لازم برای گردشگران و تقویت و توسعه صنعت گردشگری در این مسیر، ظرفیت های بالقوه جذب سرمایه گذاری های خارجی را فزونی می‌بخشد.


علیشیری در ادامه با بیان اینکه توسعه همکاری میان بانکهای عمده و موسسات مالی کشورهای در مسیر جاده ابریشم جهت تاسیس و ایجاد موسسات مالی و اعتباری مشترک به منظور همگرایی در برابر نوسانات و تحولات پیش بینی نشده بازارهای بین المللی و اتخاذ راهبردهای همسو برای جذب سرمایه گذاری های ایمن و مطمئن به ویژه در حوزه سرمایه گذاری مستقیم (FDI) و تشویق سرمایه گذاری مشترک میان کشورها در بخشهای مهم اقتصادی، ضروری به نظر می‌رسد.


 وی در ادامه  تلاش دسته جمعی و همگرایی کشورهای مسیر جاده ابریشم برای ارتقای رقابت اقتصادی در جهت توسعه فناوری مدرن و پیشرفته، تولید ارزش افزوده ، سرمایه گذاری در سرمایه های انسانی، تحقیق و توسعهR&D) )، توسعه گروه های صنعتی، سرمایه‌گذاری های مشترک و بازارهای رقابتی را خواستار شد .


رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،در ادامه تصریح کرد:  نمایندگان کشورها بر جایگزینی و به کار گماردن ابزارهای مناسب جهت نظارت قانونی بر نظامهای پولی و مالیاتی و ارتقای همکاری در طراحی و اجرای مکانیزم قانونی- نظارتی برای استواری محیط اقتصاد کلان و فضای سرمایه گذاری باید  همت گمارند.


علیشیری در ادامه از افزایش 30 درصدی  حجم تجارت ایران با کشورهای در مسیر جاده ابریشم خبر داد و افزود: این آمارها نشان می‌دهد که ظرفیت بالقوه فراوانی میان  این دسته از کشورها برای ارتقا حجم مناسبات اقتصادی و تجاری فیمابین دارند.


وی در عین حال خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران توانسته است فرصتهای سرمایه‌گذاری زیادی را برای سرمایه گذارانی که به دنبال محیط امن برای دارایی و سرمایه خود هستند، فراهم نماید و سیاستهای اقتصادی اتخاذ شده در طی سالهای اخیر باعث گردیده تا زمینه های لازم برای توسعه سرمایه گذاری خارجی فراهم گردد.

تشکیل اتحادیه اتاقهای بازرگانی کشورهای عضو


علیشیری در ادامه پیشنهاد داد تا اتحادیه اتاقهای بازرگانی کشور های عضو برای توسعه همکاریهای اقتصادی فی ما بین بخش خصوصی دو کشور تشکیل شود.
معاون وزیر اقتصاد توصیه کرد تا راهبردهای واحدی برای مبارزه با اقدامات مجرمانه و پولشویی در میان کشورهای عضو تدوین و ارایه شود.


وی در پایان اظهار امیدواری کرد در سایه این نشستها، در همکاریهای دوجانبه و چند جانبه، تعریف پروژه های مشترک با هدف ارتقای زیر بناهای کشورهای مسیر جاده ابریشم، مقابله با سلطه و انحصار کشورهای دیگر در مبادلات تجاری و سرمایه گذاری مشترک به موفقیتهای چشمگیری نایل گردد.


۲۷ مهر ۱۳۸۹ ۱۵:۴۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP