دو هزار فرصت برای سرمایه‌گذاری در سطح کشور شناسایی شد

دو هزار فرصت برای سرمایه‌گذاری در سطح کشور شناسایی شد
دکتر محمد خزاعی روز یکشنبه در همایش روسا و دبیران ستادهای تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری استانها، در مشهد افزود: شناسایی این فرصتهای سرمایه ‌گذاری با همکاری ستادهای تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری استانها صورت گرفت.

رییس سازمان سرمایه‌گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی وابسته به وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت:تاکنون دو هزار فرصت برای سرمایه‌گذاری در سطح استانهای کشور شناسایی شده است.دکتر محمد خزاعی روز یکشنبه در همایش روسا و دبیران ستادهای تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری استانها، در مشهد افزود: شناسایی این فرصتهای سرمایه ‌گذاری با همکاری ستادهای تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری استانها صورت گرفت.

وی گفت: مسوولان و دست‌اندرکاران باید ضمن شناسایی ظرفیتها و فرصتها برای سرمایه‌گذاری در استانها و رفع موانع موجود، به توسعه سرمایه‌گذاری در کشور کمک و از هدایت سرمایه‌گذاریها به سمت طرحهای فاقد توجیه اقتصادی خودداری کنند.

او افزود: از زمان تصویب قانون جلب و حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی در سال ‪ ۱۳۷۲‬ تا پایان پارسال ‪ ۲۱/۳‬میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در سطح کشور جذب شده است.

وی ادامه داد: این درحالی است که از ابتدای امسال تاکنون ‪ ۱۰‬میلیارد دلارسرمایه- ‌گذاری خارجی در قالب ‪ ۷۰‬پروژه در سطح کشور جذب شده است.

معاون اقتصادی و هماهنگی بین‌المللی وزیرکشور هم دراین همایش گفت:سرمایه ‌گذاری و از جمله سرمایه‌گذاری خارجی موجب تسریع و رشد اقتصادی و تسهیل در دستیابی به بازارهای بین‌المللی می‌شود.

غلامرضا رحمانی فضلی اظهار داشت: مهمترین شرایط خاص کشور برای جلب سرمایه ‌گذاری خارجی جایگاه ژئواستراتژیک، وجود منابع فراوان و نیاز ایران به ورود به بازارهای بین‌المللی است.

وی در توضیح عوامل مهم برای رفع مشکل اشتغال در کشور نیز افزود: برای رفع این معضل باید ایران سالی هشت درصد رشد اقتصادی و ‪ ۱۵‬تا ‪ ۲۰‬میلیارد دلار جذب سرمایه‌گذاری خارجی داشته باشد.

او گفت: طبق بررسیهای به عمل آمده بین ‪ ۱۱۶‬کشور در جهان، ایران از نظر ظرفیت-های جذب سرمایه‌گذاری خارجی رتبه شصت و یکم را بدست آورده است.

وی مهمترین موانع اقتصادی در ایران را برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی نوسانات ارزی،سیاستهای تجاری ناکارآمد، نبود ضوابط مشخص و ثبات اقتصادی لازم و فقدان مهارت لازم نیروی کار برشمرد.

رحمانی فضلی همچنین موانع حقوقی جذب سرمایه‌گذاری خارجی را در سطح کشور فقدان قوانین و مقررات روشن حقوقی، نبود متولی مستقیم با اختیارات کامل و نبود آشنایی کامل دست‌اندرکاران با مقررات سرمایه‌گذاری خارجی دانست.

معاون وزیر کشور، ذهنیت منفی نسبت به سرمایه‌گذار خارجی و ناآشنایی مردم با مزایای این نوع سرمایه‌گذاری را نیز از جمله موانع فرهنگی افزایش جذب سرمایه- ‌گذاری خارجی در کشور ذکر کرد.

وی تاکید کرد: بایستی با فرهنگ‌سازی مناسب و رفع برداشتهای سوء نسبت به سرمایه‌گذاری خارجی، زمینه توسعه آن را در سطح کشور افزایش داد و به رونق اقتصادی جامعه کمک کرد.

وی ابراز امیدواری کرد: تاکید مقام معظم رهبری نسبت به اجرای اصل ‪۴۴‬ قانون اساسی و تاکیدات برنامه چهارم توسعه که رشد سرمایه‌گذاری خارجی تا پایان این برنامه را ‪ ۴۰‬درصد پیش بینی کرده موجب توسعه این سرمایه‌گذاری در کشور طی سنوات آینده شود.

وی گفت: برای نیل به موفقیتهای بیشتر در جذب سرمایه‌گذاری خارجی در استانها باید دست اندرکاران ذیربط و از جمله استانداران از نوعی دیپلماسی قوی و فعال در عرصه سرمایه‌گذاری برخوردار بوده واستاندارانی که با نمایندگان کشورهای خارجی بیشتر در ارتباط باشند در جذب این سرمایه‌گذاری در مناطق خود موفق‌تر خواهند بود.

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه هم در این همایش گفت: مهمترین موانع پیش روی افزایش جذب سرمایه‌گذاری خارجی در کشور مسایل بین‌المللی نیست بلکه ضوابط و بروکراسیهای اداری سازمانهای مختلف در این امر دخیل است.

دکتر علیرضا شیخ عطار افزود: سرمایه‌گذار خارجی باید استانداریها و ستادهای تشویق وحمایت ازسرمایه‌گذاری استانها را مامنی برای خود بداند و دست‌ اندرکاران نیز در رفع مشکلاتش برای سرمایه‌گذاری از هیچ تلاشی کوتاهی نکنند.

وی گفت: به رغم فعالیتهای آمریکا و برخی کشورها برای جلوگیری از فعالیتهای صلح‌آمیز هسته‌ای ایران و تهدید به تحریم علیه کشورمان طی یک سال گذشته ‪ ۱۰‬میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در ایران جذب شد.

او افزود: علاوه بر این، در جدیدترین برنامه کشور مالزی به میزان ‪۲۰‬ میلیارد دلار در کشورمان سرمایه‌گذاری می‌کند.

وی تاکید کرد: باید دفاتر مستقلی در استانداریها ایجاد شود که سرمایه گذاران خارجی بدور از مشکلات و ضوابط و بروکراسیهای پیچیده اداری با سهولت بیشتری اقدام به سرمایه‌گذاری در استانهای مختلف کنند.

استاندار خراسان رضوی هم در این همایش گفت: این استان در همه بخشهای اقتصادی مانند گردشگری، حمل و نقل، کشاورزی، صنعت و معدن ظرفیتهای خوبی برای سرمایه‌گذاری و فعالیت اقتصادی دارد.

محمدجواد محمدی‌زاده افزود: بالاترین میزان حجم سرمایه‌گذاری بخش غیر دولتی در کشور طی سنوات اخیر در استان خراسان رضوی انجام شده است.

وی گفت: این سرمایه‌گذاری یکی از مزیتهای اصلی استان است که زمینه رشد و بالندگی هر چه بیشتر منطقه را فراهم می‌کند.

او افزود: خراسان رضوی از ظرفیتهای خوبی برای سرمایه‌گذاری و از جمله سرمایه‌-گذاری خارجی و همجواری با کشورهای افغانستان و کشورهای آسیای میانه برخوردار بوده و ‪ ۹۳‬درصد حجم کالاهای مورد نیاز افغانستان از طریق مرز دوغارون تایباد تامین می‌شود.

وی ادامه داد: در بسیاری از مناطق کشور ایجاد صنایع و سرمایه‌گذاریها توسط دولت انجام می‌شود اما در خراسان رضوی عمده این سرمایه‌گذاریها توسط بخش خصوصی صورت گرفته است.

او همچنین حمایت همه‌جانبه از سرمایه و سرمایه‌گذار را مورد تاکید قرار داد و افزود: در استان خراسان رضوی سرمایه‌گذاران بزرگ با سطح دانش و تخصص و فناوری روز، بسیار وجود دارد.

استاندار خراسان رضوی اضافه کرد: باید از کسی که امکان حضور و سرمایه‌گذاری در بخشهای مختلف را دارد حتی اگر نوع دیدگاه سیاسی و یا روشهای او مطابق میل ما نباشد، بطور کامل حمایت کرد.

دومین اجلاس روسا و دبیران ستادهای تشویق وحمایت از سرمایه‌گذاری استانهای کشور که از روز گذشته در مشهد آغاز شده بود امروز به کار خود پایان داد.


۱۶ بهمن ۱۳۸۵ ۱۵:۵۴

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP