همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در یاسوج/ امیدواری به توسعه مناطق کمتر توسعه‌یافته کشور

همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در یاسوج/ امیدواری به توسعه مناطق کمتر توسعه‌یافته کشور
"منطقه محروم جایی است که استعداد و توان بالقوه توسعه نداشته باشد، استان زرخیز و چهارفصل کهگیلویه و بویراحمد را نمی‌توان منطقه محروم نامید و باید گفت منطقه‌ای است که در فرآیند رشد و توسعه خود دچار عقب‌افتادگی شده است." این کلام وزیر امور اقتصادی و دارایی در افتتاحیه همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران نشان‌دهنده این است که اگر به درستی به ظرفیت‌های هر منطقه توجه شود دیگر نباید منطقه محرومی در کشور داشته باشیم.

 
 
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بر اساس همین سخن وزیر مقامات استانی انگیزه‌های قوی برای برگزاری همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان کهگیلویه و بویراحمد در روزهای 28 و 29 مهرماه داشتند. گرچه برخی کاستی‌ها هم وجود داشت و نباید آن‌ها را با توجیه نبود امکانات از سر باز کرد.

مهمانان سرمایه‌گذار همایش در تنها هتل شهر مستقر می‌شوند و دیگر مهمانان و خبرنگاران در مهمان‌سرای ایرانگردی و خانه معلم.

صبح اول وقت در روز برگزاری همایش وزیر اقتصاد، رییس‌کل سازمان سرمایه‌گذاری، دبیرکل امور ایرانیان خارج از کشور و عضو هیات‌رییسه اتاق بازرگانی ایران با هیات همراه از فرودگاه به دیدار امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان می‌روند و از آنجا یکراست به محل برگزاری همایش که دانشگاه دولتی یاسوج است، می‌آیند.

در مراسم افتتاحیه به دلیل مشکلات فنی و با توجیه منطقه محروم بودن، سرود ملی پخش نمی‌شود و حضار دسته جمعی آن را می‌خوانند و به دلیل قطع سیستم برق، همچنین کلیپی هم پخش نمی‌شود.

سیدشمس‌الدین حسینی حضور خود را دارای پیامی می‌داند که بر اساس این پیام کشور ایران به دنبال تحول در شیوه مدیریت کشور به ویژه در بخش اقتصادی و با استفاده از سرمایه‌های بخش خصوصی داخلی و خارجی است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی بر استفاده از سرمایه بخش‌های خارج از دولت تاکید می‌کند و می‌گوید: "باید به جای مسابقه‌های اداری برای جذب بودجه‌های اداری و دولتی به دنبال تشویق، ترغیب و جذب سرمایه‌گذار باشیم. استعدادهای این استان با 800 میلیارد تومان منابع دولتی شکوفا نمی‌شود و باید طوری برنامه‌ریزی شود که این عقب ماندگی‌ها جبران شود."

گروه موسیقی محلی دانش آموزان به اجرای برنامه می‌پردازد که البته ساز سنتی‌ آن‌ها سیتی‌سایزر بود! سخاوت وزیر هم گل می‌کند و برای هر کدام هدیه‌ای در نظر می‌گیرد.

در این همایش که با حضور 50 سرمایه‌گذار خارجی و 15 ایرانی مقیم خارج کشور برگزار شد، محمد‌شریف ملک‌زاده ـ دبیرکل امور ایرانیان خارج کشور ـ می‌گوید: "متاسفانه در طول 27 سال گذشته نگاه ویژه‌ای به مناطق محروم کشور نشده است، در صورتی که استان کهگیلویه و بویراحمد به نام استان چهار فصل مشهور است و دارای بهترین ویژگی‌هاست. باید زیرساخت‌ها و سخت‌افزارهای استان‌ها به درستی پیگیری شود، از این رو باید ظرفیت‌های شهر یاسوج به ایرانیان عزیزمان و سرمایه‌گذاران خارجی معرفی شود."

در ادامه همایش پنل‌های تخصصی در چهار حوزه گردشگری، صنعت و معدن، انرژی و پتروشیمی و کشاورزی برگزار می‌شود و مانند دیگر همایش‌های اینچنینی کارشناسان سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران تلاش زیادی دارند تا با ارائه طرح‌ها دل سرمایه‌گذاران را به دست بیاورند.

قبل از همایش در چند عنوان کتاب، کلیه پروژه‌ها و طرح‌ها از نظر فنی و مالی از سوی کارشناسان سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران آماده شده است تا سرمایه‌گذاران بتوانند به راحتی با ابعاد مختلف پروژه آشنا شوند.

آن گونه که علیشیری عنوان می‌کند پنل‌های تخصصی صنعت و معدن و پتروشیمی شانه به شانه هم حرکت‌ می‌کنند و چند سند توافق امضا می‌شود اما اجرایی شدن آن قطعا نیازمند تقویت زیرساخت‌ها در این استان است.

از بخش خصوصی هم مسعود دانشمند ـ عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران ـ جزو هیات همراه است که به دعوت جبار ‌کیانی‌پور ـ رییس اتاق بازرگانی یاسوج ـ به این شهر آمده است و در نشستی با خبرنگاران رسانه‌های استان شرکت می‌کند.

گفت‌وگو با خبرنگاران رسانه‌های استانی برنامه ثابت وزیر، معاون وزیر و عضو هیات‌ رییسه اتاق است.

قوام نوذری ـ استاندار کهگیلویه و بویراحمد ـ درباره طرح‌های معرفی شده در این همایش می‌گوید: "600 طرح با برآورد اعتباری 70 میلیارد دلار در این همایش به سرمایه‌گذاران معرفی می‌شود که 116 طرح آن با 10 میلیارد دلار سرمایه مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد است."

درباره خروجی این گونه همایش‌ها دبیرکل امور ایرانیان خارج از کشور می‌گوید: "بهترین خروجی این است که بعد از گذشت 30 سال ما توانسته‌ایم در این استان همایشی با عنوان فرصت‌های سرمایه‌گذاری برگزار کنیم. برگزار نشدن چنین همایش‌هایی نشان‌دهنده بی‌توجهی به این مناطق بوده است."

اما کلامی که علیشیری در مراسم افتتاحیه عنوان کرد در خور توجه است؛ او با تاکید بر اینکه بدون مدیریت صحیح نمی‌توان به توسعه رسید، عنوان کرد: "مزیت‌های نسبی منطقه‌ای تنها50 درصد فعالیت‌های اقتصادی است و50 درصد دیگر عزم جدی مسوولان و مقامات ارشد کشور برای مدیریت صحیح در زمینه جذب سرمایه‌گذاری خارجی است."

با این حال باید امیدوار بود چنین‌ همایش‌هایی به شناسایی استعدادهای بالقوه مناطق کمتر توسعه‌یافته کشور کمک کند.

 
 

۳ آبان ۱۳۸۹ ۰۸:۵۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP