مقررات ارزی نحوه افتتاح حسابهای ارزی

مقررات ارزی نحوه افتتاح حسابهای ارزی
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران به نقل ازبانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به بند (ج) بخش سوم مجموعه مقررات ارزی ناظر بر نحوه افتتاح حسابهای ارزی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی،به شرح ذیل می باشد:


1- نرخ سود سپرده های ارزی به نحوی تعیین گردد که مطلوبیت لازم برای جذب منابع ارزی از بازار داخل کشور را فراهم آورده و موجب تشویق مشتریان به افتتاح اینگونه حسابها و انجام سپرده گذاری ارزی گردد.


2- چنانچه متقاضیان با پرداخت نقود بیگانه (بصورت نقدی) نسبت به گشایش حساب و یا واریز وجه به حسابهای مفتوحه قبلی اقدام نمایند، در صورت تقاضای برداشت از حساب، بانکها موظفند وجه مورد بحث را عیناً به ارز وصول شده به حساب و یا سایر ارزهای جهانروا پرداخت نمایند. در این رابطه تأکید می نماید اخذ هرگونه تعهد از مشتریان مبتنی بر پرداخت ارز در حد مقدورات یا معادل آن به ریال به نرخ روز درخصوص اینگونه حسابها فاقد موضوعیت است.


3- صدور حواله از محل موجودی حسابهای مفتوحه موضوع بند (2) به حسابهای داخلی و خارج از کشور با حداقل کارمزد مندرج در بخشنامه ذیربط صادره از سوی بخش نظارتی این بانک انجام پذیرد.


4- لازم است شعب ارزی آن بانک تمهیدات بعمل آمده در این خصوص را به نحو شایسته ای به اجرا گذاشته و دیگر ادارات ذیربط آن بانک نیز مراتب را به ویژه از طریق پایگاه اطلاع رسانی به اطلاع عموم برسانند.


5ـ پرداخت اسکناس از محل حواله‌های ارزی وارده به ذینفع یا غیر آن صرفاً در حد مقررات آن بانک بلامانع است.


6ـ این بانک آمادگی دارد مازاد اسکناس مصرف نشده از محل حسابهای مورد بحث را با نرخ مناسب خریداری نماید. در این رابطه لازم است ادارات مربوطه با اداره بین‌الملل این بانک هماهنگی لازم را بعمل آورند.

۸ آبان ۱۳۸۹ ۱۱:۵۰

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP