ایران پیشنهاد کرد: شرکت مشترک سرمایه گذاری میان ایران و چین تشکیل شود

ایران پیشنهاد کرد: شرکت مشترک سرمایه گذاری میان ایران و چین تشکیل شود
بهروز علیشیری معاون وزیر اقتصاد پیشنهاد کرد ، شرکت مشترک سرمایه گذاری ایران و چین با هدف تسریع در مشارکت شرکت های چینی در طرح های سرمایه گذاری ایران تشکیل شود.

  
  
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از  ایرنا ، ' بهروز علیشیری ' که برای شرکت در همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری ایران به چین سفر کرده است، در یک کنفرانس خبری مطبوعاتی گفت : اقتصاد ایران مزایا و ظرفیت های بسیار بالایی دارد و ما آماده ایم علاوه بر پذیرش سرمایه شرکت های چینی ، در طرح های خوب چین نیز سرمایه گذاری کنیم.

علیشیری همچنین از رشد جذب سرمایه گذاری خارجی در ایران در سالهای اخیر خبر داد و گفت :براساس آمار درسال 2009 میلادی از مجموع 10 کشور برتر در رشد جذب سرمایه گذاری خارجی ، ایران رتبه ششم را به خود اختصاص داد.


' مهدی صفری ' سفیر ایران در چین نیز در این کنفرانس خبری که با حضور خبرنگاران چینی برگزار شد ، مزیت های اقتصادی ایران را هموار کننده مسیر همکاری های ایران با دیگر کشورها دانست و افزود : چین یک دوست مهم ، سنتی ، دیرینه و شریک خوب برای ایران است وهمکاری های دو کشور برای آسیا و جهان سودمند خواهد بود.


این دیپلمات ارشد ایرانی گفت: روابط ایران و چین پایدار است و نمی توان در آن خدشه ای وارد کرد و مسلما همکاری های دوجانبه هر روز به شکلی فزاینده گسترش خواهد یافت.
وی با اشاره به فرایند خصوصی سازی گفت : شرکت های چینی و ایرانی باید از همه فرصت ها برای ایجاد شرکت های مشترک استفاده کنند.


وی در پاسخ به پرسشی درباره پیشرفت های علمی ایران در حوزه های نانو تکنولوژی و اینترنت گفت : ایران در عرصه نانوتکنولوژی مقام 14 دنیا را دارد و ایران و چین می توانند در این عرصه بایکدیگر همکاری کنند.
وی گفت : باتوجه به پیشرفت هایی که در حوزه فناوری اطلاعات و آی تی صورت گرفته است ایران نیز در وضعیت مطلوبی قرار دارد.


' اسدالله عسگراولادی ' رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین نیز در این مصاحبه با اشاره به اینکه حجم مبادلات تجاری ایران و چین در سه دهه گذشته از 150 میلیون دلار به حدود 30 میلیارد دلار افزایش یافته است، گفت : ایران و چین باید گام های تازه ای در سرمایه گذاری مشترک بردارند.


وی با بیان این مطلب که 'سرمایه گذاری مشترک موجب تحکیم پایه های دوستی و مناسبات دوجانبه طرفین خواهد شد'، خاطر نشان کرد : بدون شک سرمایه گذاری مشترک موجب خواهد شد تا مناسبات طرفین دستخوش طوفان های سیاسی نشود.


این فعال اقتصادی گفت : 'چین منافع خود را در کار با ایران قربانی مطامع و سلیقه سیاسی کشورهای غربی نکرده است و این باعث خرسندی است.'
وی گفت : امنیت کامل و آرامش برای سرمایه گذاران ، تضمین اصل سرمایه و سود آن ، انرژی و نیروی کار ماهر و ارزان و بازار مصرف مناسب هدایای ایران به شرکت های سرمایه گذار چینی است.
وی افزود:ما بدنبال توسعه روابط تجاری بر مبنای کالاهای مصرفی نیستیم بلکه به اجرای 'پروژه های مشترک' می اندیشیم.


مقامات یادشده در این کنفرانس خبری همچنین از خبرنگاران چینی دعوت کردند تا با سفر به ایران از نزدیک با پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران بویژه در عرصه های علمی و فنی آشنا شوند.
 

۱۵ آبان ۱۳۸۹ ۰۹:۴۷

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP