ایران در رتبه 6 کشور نخست جذب سرمایه گذاری خارجی

ایران در رتبه  6 کشور نخست جذب سرمایه گذاری خارجی
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس سازمان سرمایه گذاری خارجی و کمک های فنی و اقتصادی ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران در سال 2009 در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی توانست با رشد 86 درصدی در بین 10 کشور نخست جهان در رده ششم قرار گیرد.

"بهروز علیشیری" روز یکشنبه در گفت وگوی اختصای با برنامه "من طهران" شبکه خبری العالم با بیان این که اقتصاد ایران از ظرفیت های عظیم و امکانات گسترده و بزرگی برخوردار است؛ اظهار داشت: یکی از بارزترین ویژگی های اقتصاد ایران حجم جذب سرمایه گذاری های خارجی است و این ویژگی در سال های اخیر رشدی بیش از 60 درصدی در سال را ثبت کرده است.

علیشیری افزود: ایران در سال 2009 به رشد 86 درصدی در زمینه جذب سرمایه گذاران خارجی دست یافت این در حالی است که این شاخص در کشورهای در حال توسعه از 34 تا 50 درصد فراتر نرفت زیرا جهان گرفتار بحران مالی بود و همین مساله سبب کاهش جذب سرمایه گذاری خارجی شد.

رییس سازمان سرمایه گذاری خارجی و کمک های فنی و اقتصادی ایران تاکید کرد: ایران در سال 2009 با موفقیت در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی یکی از سه کشوری بود که توانست روند جذب سرمایه گذاری خارجی را حفظ کند و این نشان دهنده دقت و درستی تدابیری است که دولت برای تسهیل فعالیت سرمایه گذاران خارجی در ایران در نظر گرفته است تا فضایی امن برای ورود آنان به بازارهای کشور فراهم شود.

وی افزود: ایران از ویژگی های اقتصادی بی نظیری برخوردار است به طوری که با 15 کشور مرز مشترک دارد و از نیروی انسانی متمایزی بهره مند است که می تواند نیازهای اقتصادی منطقه ای با 400 میلیون نفر جمعیت را برآورده کند.


ایران قطب اقتصادی منطقه

علیشیری خاطر نشان کرد: ایران از نظر تولید نفت و گاز و پتروشیمی نیز یکی از قطب های اقتصادی منطقه به شمار می رود.

وی با بیان اینکه تسهیلات مختلفی در کشور برای سرمایه گذاران خارجی در نظر گرفته شده و در این زمینه تفاوتی میان آنها و بخش خصوصی داخلی قایل نشده ایم ؛ گفت: قانون سرمایه گذاری خارجی در ایران مورد بازنگری قرار گرفته و با توجه به تسهیلاتی که دولت در نظر گرفته است ایران در این زمینه در آستانه جهشی بلند قرار گرفته است.


غرب بازنده بزرگ سناریوی تحریم

علیشیری به تحریم های غرب علیه ایران اشاره کرد و آن را عامل اتکای اقتصاد کشور به توانمندی های داخلی و تحقق خودکفایی در بسیاری از زمینه ها توصیف کرد و افزود: بازنده بزرگ این سناریو کشورهای تحریم کنند و طرف های غربی هستند.

وی در ادامه با اشاره به امنیت اقتصادی و مزایای مثبت بازارهای ایران برای بخش خصوصی تاکید کرد: هیچ جایی در جهان وجود ندارد که در زمینه سود حاصل از سرمایه گذاری و فعالیت های اقتصادی با شرایط ایران برابری کند.


پویایی اقتصاد ایران

علیشیری افزود: شاخص های بورس ایران در سال 2009 رشدی 60 درصدی را ثبت کرد و سهام فروخته شده از شرکت های بزرگ در چارچوب خصوصی سازی به مبلغی فراتر از 60 میلیارد دلار رسید و این نشانه روشنی از پویایی اقتصاد ایران است.

وی تصریح کرد: ایران هم اکنون در حال اجرایی کردن سیاست شکستن انحصار سرمایه گذاری در زمینه انرژی و فن آوری توسط شرکت های بزرگ است که از منطقه و به ویژه ایران پلی برای رسیدن به منافع خود ساخته اند.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: ما در همین ارتباط عرصه را برای شرکت های بخش خصوصی در داخل و خارج باز کرده ایم تا آزادانه بتوانند به رقابت جهانی با شرکت های بزرگ بپردازند و بی شک شرکت های بزرگ انحصاری بازنده این عرصه خواهند بود.

تحول اقتصادی ایران با اجرای طرح هدفمندی یارانه ها


وی درباره طرح هدفمند کردن یارانه ها گفت: با اجرای این طرح تحول بزرگ اقتصادی در ایران صورت می گیرد و این اقدام بزرگ از پشتوانه تلاش، مطالعه و کار کارشناسی گسترده برخوردار است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: ممکن است اجرای این طرح به افزایش موقت قیمت کالاها بینجامد اما این افزایش قیمت ادامه نخواهد یافت و دولت همه تدابیر لازم را برای مقابله با این مساله و پیامدهای احتمالی آن در نظر گرفته است.

علیشیری تاکید کرد: برای اجرای این طرح مطالعات گسترده ای صورت گرفته و تاکنون ده ها جلسه بحث و بررسی با حضور رییس جمهوری، کارشناسان و متخصصان اقتصادی برگزار شده است.

۱۸ آبان ۱۳۸۹ ۰۹:۴۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP