بازتاب همایش فرصتهای سرمایه گذاری ایران در رسانه های چین

بازتاب همایش فرصتهای سرمایه گذاری ایران در رسانه های چین
همایش فرصتهای سرمایه گذاری ایران در چین که در 12 ابان ماه در آن کشور برگزار شد ،در رسانه های آن کشور بازتاب وسیعی داشت . به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران به نقل از رادیو چین ، سمینار معرفی فرصت های سرمایه گذاری ایران به ابتکار سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران و اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین، صبح روز چهارشنبه 3 نوامبر (12 آبان) در پکن برگزار شد.

بیش از 200 شخصیت عالی رتبه ایرانی از جمله بهروز علیشیری معاون وزیر اقتصاد ،مهدی صفری، سفیر ایران در چین، اسدالله عسگراولادی، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین، مقامات عالی رتبه وزارت نفت و شرکت ملی پتروشیمی ایران و نمایندگان موسسات چینی در زمینه های صنعت، معدن و طعام اسلامی در این سمینار حضور داشته و درباره آغاز همکاری دو جانبه در عرصه های صنعتی، معدنی، ساخت تاسیسات زیربنائی، گردشگری و غیره به بحث و مشورت پرداختند.

مهدی صفری در مراسم افتتاحیه این سمینار گفت:

«امیدواریم با برگزاری این سمینار فرصت مطلوبی برای موسسات چینی و ایرانی به منظور گسترش درک متقابل فراهم کنیم. بازار ایران در حال شکوفایی سریع است و ما از سرمایه گذاری موسسات چینی در زمینه های مختلف در کشورمان استقبال می کنیم تا در توسعه روابط اقتصادی و تجاری دو کشور تاثیر گذار باشیم.»

گفته می شود به رغم کاهش 40 درصدی سرمایه گذاری در سراسر جهان طی یک سال گذشته، ایران با رشد 90 درصدی میزان سرمایه گذاری خارجی رو به رو بوده است و سه میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی وارد بازار این کشور شده است. در سال گذشته ایران جزو شش کشور برتر جهان در زمینه جذب سرمایه گذاری های خارجی بوده است و در زمینه جذب منابع سرمایه گذاری در بخش گاز رتبه دوم و در بخش های گردشگری، صنایع پایه (صنعت و معدن) و صنایع هیدرو کربنی رتبه های سوم و چهارم دنیا را در اختیار دارد.

اسدالله عسگراولادی، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین در سمینار همین روز ضمن استقبال از سرمایه گذاری موسسات چینی و خارجی در عرصه های مختلف ایران اظهار داشت:

«در ایران، سه هدیه برای شما سرمایه گذاران داریم: امنیت کامل و آرامش زندگی، تضمین اصل و سود سرمایه در زمان انتقال، انرژی ارزان، نیروی کار ارزان، بازار مصرف بسیار مناسب.»

رئیس سازمان سرمایه گذاری خارجی و کمک های اقتصادی و فنی ایران در سمینار معرفی فرصت های سرمایه گذاری ایران اظهار داشت، تنها سه کشور ایران، قطر و قبرس در طی سه سال گذشته، رشد مداوم در جذب سرمایه گذاری خارجی داشته اند. بهروز علیشیری، در ادامه با اشاره به امتیاز سرمایه گذاری در ایران گفت:

«تلاش کردیم تا چارچوبهای عمومی مناسبی را به ویژه برای سرمایه گذاران خارجی فراهم کنیم. من معتقدم قانون سرمایه گذاری خارجی ایران یکی از ساده ترین و پیشرو ترین قوانین در سطح بین المللی است. قانون سرمایه گذاری ما همۀ شکلهای رایج سرمایه گذاری مستقیم، خواه ورود سرمایه گذاری با سود برابر و یا سرمایه گذاری با سود نابرابر را در بر می گیرد. در پروژه های جدید و در پروژه های موجود هیچ محدودیتی وجود ندارد. هر نوع مدل که مورد توافق شما سرمایه گذاران بزرگ که اینجا حضور دارید، باشد ما می توانیم تحت چارچوب قانون سرمایه گذاری خارجی آن را بپذیریم. همانطور که گفته شد بر اساس مادۀ نهم قانون، تمامی ریسکهای غیر تجاری شما تحت پوشش و تضمین دولت قرار می گیرد.»

آقای علیشیری در ادامه می افزاید: براساس قانون سرمایه گذاری خارجی در ایران، سرمایه گذاران می توانند به مدت سه سال در ایران زمینه اقامت خود و همراهان شان را فراهم کنند و برای مدت ده سال از پرداخت مالیات بویژه در بخش کشاورزی معاف هستند.

در سمینار همین روز، بسیاری از موسسات چینی که در زمینه های مختلف صنعتی، معدنی، جهانگردی و اغذیه اسلامی فعالند از دعوت های دلگرم کنندۀ دولت ایران برای سرمایه گذاری در این کشور و ویژگی ها و برتری های بازار ایران، ابراز خوشبینی کردند. خانم کریستینا دو، مدیر عامل شرکت تجاری اورینتال رایز چین در مصاحبه ای با خبرنگار بخش فارسی سی آر آی اظهار داشت:

«برگزاری این سیمنار فرصت مطلوبی برای آشنایی بیشتر موسسات چینی با بازارهای کنونی ایران ایجاد کرده است. شرکت ما از اولین گروه شرکت های چینی است که با ایران تجارت معدنی را آغاز می کنند و در طی سال های اخیر، متوجه شده ایم که بازار ایران آزادتر است و محدودیت کمتری دارد. بازار ایران یک بازار وسیع است و درباره گسترش تجارت با این کشور در آینده، اطمینان کامل دارم.»

۴ دی ۱۳۸۹ ۱۶:۲۴

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP