در راستای معرفی فرصت های سرمایه گذاری برای شرکت های ایرانی :خروجی سرمایه گذاری خارجی چین به 246 میلیارد دلار رسید

در راستای معرفی فرصت های سرمایه گذاری برای شرکت های ایرانی :خروجی سرمایه گذاری خارجی  چین به 246 میلیارد دلار رسید
خروجی سرمایه گذاری خارجی چین در سایر کشورها در پایان سال 2009 به 246 میلیارد دلار رسید که 8برابر میزان 28میلیارد دلاری آن در سال 2000 و بسیار فراتر از حجم 4میلیارد دلاری آن در سال 1990 است.

 چین بسیار دیرتر از کشورهای دیگر در این زمینه شروع کرده‌است. به طور مثال  میزان خروجی سرمایه گذاری برزیل در سال 1990 حدود 41 میلیارد دلار بود که در سال 2009 این رقم به 158 میلیارد دلار رسید. همچنین انباشت OFDI چین از سنگاپور (213میلیارد دلار) نیز بیشتر است.


به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران به نقل از مرکز اطلاعات بین المللی سرمایه گذاری کلمبیا ،چین از جمله کشورهای سرمایه فرست به شمار می آید که دارای سومین اقتصاد بزرگ جهان  است و بر اساس گزارشات بانک جهانی، وضعیت اقتصادی چین مطلوب و محیط اقتصاد کلان این کشور با ثبات توصیف شده ‌است . آشنایی با روند سرمایه‌گذاری‌های چین در سایر کشورها و چارچوب سیاستی این کشور در این خصوص،  می‌تواند برای جذب سرمایه‌ گذاران خارجی از این کشور راهگشا باشد.


کشورهایی چون چین، هند، برزیل‌، روسیه و سنگاپور که روزگاری خود مقصد سرمایه‌گذاری خارجی به شمار می‌رفتند اکنون به عنوان بازارهای نوظهور برای سرمایه‌گذاری خارجی در سایر کشورها محسوب می‌شوند که علاوه بر پذیرش سرمایه‌گذاری خارجی، خود نیز سرمایه‌گذاری های عظیمی در سایر کشورها انجام می‌دهند.
بر اساس این گزارش ،از سال 2000 میلادی خروجی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی توسط چین با نرخی فزاینده رشد داشته است. این وضعیت نتیجه تغییر سیاست دولت چین می‌باشد که شرکتهای خود را به جهانی شدن ترغیب می‌کند. عمده این سرمایه‌گذاری‌ها در آسیا انجام شده‌است اما اکنون این سرمایه‌گذاری‌ها در حال گسترش به تمام دنیاست.

بحران جهانی نیز برای شرکتهای چینی فرصتهای خوبی را مهیا کرده‌است زیرا این شرکتها در مقایسه با رقبای خود کمتر آسیب دیده‌اند و می‌توانند سهم خود را در اقتصاد دنیا افزایش دهند.
این گزارش خاطر نشان می کند: میزان خروجی سرمایه گذاری خارجی چین برای دو دهه پس از انجام اصلاحات اقتصادی (یعنی سالهای 1978 تا 2000) بسیار ناچیز بود اما با شروع قرن میلادی جدید سیاست دولت چین از حالت بازدارنده به حالت تشویقی تغییر پیدا کرد به طوری که OFDI چین از رقم 1 میلیارد دلار در سال 2000 به رقم 57 میلیارد دلار در سال 2009 رسید.


به گزارش خبرنگار ما ،حدود سه چهارم از خروجی سرمایه گذاری خارجی چین به بخش خدمات اختصاص دارد: تا پایان سال 2009،‌ خدمات مالی 19% و تجارت عمده فروشی و خرده فروشی 15% از OFDI چین را تشکیل می‌دهد. بخشهای اولیه اقتصاد شامل معدن و نفت حدود 17% از OFDI چین را تشکیل می‌دهد و برخلاف سرمایه‌گذاری خارجی در چین، تنها 5.5% از سرمایه‌گذاری خارجی چین در سایر کشورها را بخشهای ثانویه (صنعت) تشکیل می‌دهد.


بر اساس این گزارش ،سرمایه گذاری چین در سایر کشورها فرصت مناسبی برای صنایع کوچک ، متوسط و همچنین سایر بخشها در کشورمان  برای جذب سرمایه گذاران بالقوه چینی است .
این گزارش اضافه می کند: سازمان سرمایه گذاری وکمکهای اقتصادی وفنی ایران تا کنون سه همایش تخصصی معرفی فرصتهای سرمایه گذاری را در چین برگزار کرده است تا صاحبان پروژه ها و سرمایه گذاران چینی از نزدیک گفتگو و در خصوص اجرای پروژه های سرمایه گذاری مشارکت نمایند.

۲۶ دی ۱۳۸۹ ۱۱:۰۴

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP