طرح کلمبو

طرح کلمبو  (Colombo Plan)
طرح کلمبو از قدیمی ترین سازمانهای بین دولتی است که در سال 1951 بصورت یک طرح شش ساله (57-1951) به تصویب هفت عضو موسس یعنی کشورهای استرالیا، کانادا، هند، نیوزیلند، پاکستان، انگلیس و سریلانکا رسید. افزایش اعضاء، و خرسندی از برنامه ها و اقدامات این سازمان، باعث شد هر 5 سال یک بار طرح تمدید شد و بالاخره در سال 1980 تصمیم بر ابقای دائمی آن گرفته شد. در حال حاضر 26 کشور از آسیا، اقیانوسیه و حوزه اقیانوس آرام و برخی از کشورهای عضو انجمن ملتهای جنوب شرق آسیا (ASEAN) و انجمن همکاری منطقه ای جنوب آسیا (SAARC) عضو این طرح میباشند. کشورهای عضو عبارتند از : افغانستان، استرالیا، بنگلادش، ، برونئی، بوتان، فیجی، هند، اندونزی، جمهوری اسلامی ایران، ژاپن، کره، لائوس، مالزی، مالدیو، میانمار، نپال، نیوزیلند، پاکستان، گینه نو، فیلیپین، سنگاپور، سریلانکا، تایلند، ایالات متحده امریکا، مغولستان و ویتنام. کشورهای انگلیس و کانادا به ترتیب در سالهای 90 و 91 از این طرح خارج شدند.
اصول عمده
- تاکید مستمر بر توسعه منابع انسانی به منظور دستیابی به توسعه اقتصادی و اجتماعی
- حمایت از همکاریهای جنوب- جنوب در همکاریهای اقتصادی بین المللی
اهداف
اهداف اصلی کلمبو عبارتند از:
- حمایت از گسترش همکاری بین کشورهای عضو برای توسعه اقتصادی و اجتماعی
- تبادل اطلاعات مربوط به همکاریهای فنی بین کشورهای عضو، سازمانهای چند جانبه و سایر موسسات به منظور تسریع توسعه
- فراهم نمودن تسهیلات جهت بهره برداری از تجربیات کشورهای عضو در امر توسعه با تاکید بر همکاریهای جنوب-جنوب
- کمک به کشورها کمتر توسعه یافته عضو طرح در امر توسعه اقتصادی
ساختار تشکیلاتی طرح کلمبو
1- کمیته مشورتی (Consultative Committee)
این کمیته بالاترین مرجع تصمیم گیرنده در طرح میباشد و مرکب از نمایندگان کشورهای عضو است که بصورت عادی هر دو سال یک بار در کشورهای عضو تشکیل جلسه میدهد. جلسات مذکور در سطح وزرای کشورهای عضو و یا معاونین آنها برگزار میشود.
 سیاست گزاری و تعیین برنامه های طرح بعهده این کمیته میباشد بعلاوه بررسی پیشرفت برنامه های اقتصادی و اجتماعی، نحوه استفاده از کمکها برای اجرای برنامه های عمرانی از جمله موضوعاتی است که در اجلاسهای کمیته مشورتی مطرح، بحث و بررسی و مورد تصویب قرار میگیرد.

2- شورای طرح کلمبو
شورا متشکل از روسای نمایندگیهای سیاسی کشورهای عضو که در کلمبو مقیم هستند، می باشد. رئیس شورا از میان سفرای کشورهای عضو و به ترتیب حروف الفبا برای مدت یک سال انتخاب میشود. شورا در طول سال چندین جلسه برگزار میکند و از این طریق بر عملکرد دبیرخانه نظارت دارد و ترتیبات عمومی را تدارک می بیند.
3- دبیرخانه طرح کلمبو
مقر دبیرخانه در کلمبو واقع میباشد. دبیر کل طرح کلمبو، کارمندان محلی و بین المللی و مسئولین برنامه های سه گانه طرح، مجموعه دبیرخانه را تشکیل میدهند. هماهنگی برنامه ها و فعالیتهای طرح، کمک به شورا در انجام وظایف و مسئولیتهای و شرکت در جلسات کمیته مشورتی جهت ارائه مشاوره، مهمترین اقداماتی است که دبیرخانه انجام میدهد.
تامین بودجه طرح
 هزینه های اجرایی شورا و دبیرخانه طرح به صورت مساوی توسط کشورهای عضو پرداخت شود. بعلاوه طرح کلمبو برای اجرای برنامه های آموزشی خود از کمکها و هدایای کشورهای عضو و غیر عضو بهره مند میشود.
4- کالج طرح کلمبو
کالج کارکنان طرح کلمبو برای آموزش متخصص (CPSC)، یک موسسه تخصصی طرح کلمبو میباشد. کالج مذکور در تاریخ 5 سپتامبر 1973 در بیست و سومین نشست کمیته مشورتی طرح در ولینگتون نیوزیلند تاسیس شد و عملا در سال 1974 کار خود را آغاز نمود. سنگاپور به مدت 12 سال میزبانی کالج را بعهده داشت. در سال 1986 کالج به دعوت دولت فیلیپین به مانیل منتقل شد.
اهداف و وظایف کالج
 کالج طرح کلمبو یک موسسه منحصر به فرد میباشد و تنها موسسه منطقه ای است که به ارائه موضوعات مربوط به بهبود کیفیت آموزش و تربیت تکنیسین در منطقه آسیا و اقیانوس آرام می پردازد. هدف کالج بهبود کیفیت آموزش و تربیت متخصص در منطقه طرح کلمبو میباشد.
وظایف عمده کالج عبارتند از:
- برگزاری دوره های آموزشی حرفه ای برای مدرسان فنی، آموزش دهندگان، افراد مسئول در برنامه ریزی، توسعه  و مدیریت. دوره های مذکور هم در کالج و هم در کشورهای عضو برگزار میشود.
- برگزاری نشستهای مطالعاتی برای مدیران آموزش فنی و سایر کارمندان کلیدی از بخش آموزش و صنعت به منظور بررسی مشکلات اساتید فنی.
- کمک به کشورهای عضو و موسسات جهت انجام طرحهایی در زمینه توسعه برنامه آموزشی و اجرای طرحهایی با هدف استفاده موثر و مفید از منابع یادگیری و آموزش.
- ارتقاء هماهنگی و اجرای تحقیق در زمینه مشکلات آموزش اساتید فنی و آموزش متخصصین و مشکلات مربوط به آموزش در منطقه.
- ارائه کمک و مشاوره به کشورهای عضو در جهت توسعه آموزش اساتید فنی و تسهیلات آموزشی و همچنین در جهت استفاده از سایر مراکز دانشگاهی برای آموزش متخصص در داخل و خارج منطقه.
- جمع آوری و توزیع اطلاعات مربوط به آموزش متخصص و آموزش اساتید فنی.
بودجه کالج
 بودجه کالج عمدتا از طریق دریافت حق عضویت سالانه کشورهای عضو تامین میشود. بعلاوه کالج کمکهایی از جانب سازمانهای مختلف بین المللی که در رابطه با توسعه منابع انسانی در منطقه فعالیت دارند، دریافت میکند.
برنامه های در دست اجرای طرح کلمبو
 در حال حاضر مهمترین برنامه هایی را که طرح کلمبو دنبال میکند به قرار زیر است:
الف) برنامه مدیریت عمومی (Program for public administration )
 این برنامه در سال 1995 و با هدف بالابردن قابلیت و ظرفیت بخش مدیریت دولتی کشورهای عضو ایجاد گردید. حوزه های اولویت دار در فعالیتهای این برنامه عبارتند از: مدیریت اقتصاد کلان، مدیریت محیط زیست، فقر زدایی و توسعه روستایی، تکنولـوژی اطلاعات و بهبود بهره وری.
 عمده ترین فعالیتهای برنامه مدیریت عمومی، اجرای برنامه های آموزشی است که بصورت مشترک و با میزبانی بعضی از کشورهای عضو برگزار میشود.
ب) برنامه توسعه بخش خصوصی (Program for private sector development)
تمرکز این برنامه بر توسعه مهارت در بخش مدیریت کارخانجات کوچک و متوسط در کشورهای عضو میباشد و برای این منظور اقدام به برگزاری برنامه های آموزشی و کارگاههای آموزشی می نماید. برخی از موضوعات تحت پوشش این برنامه عبارتند از: مدیریت مالی، بازاریابی، توسعه صادرات و انتقال تکنولوژی. توجه به SME در بخش خصوصی بعلت نقش مهم آنها در اقتصاد کشورهای عضو و کمک اساسی آنها به رشد اقتصادی، صادرات و اشتغال زایی میباشد. برنامه های آموزشی که در یکی از کشورهای عضو برگزار میشود، موجب میگردد تا سایر کشورهای عضو که با مشکلات مشابه مواجهند بتوانند از تجربیات و اطلاعات ارائه شده بهره برداری کنند.
ج) برنامه مشورتی مواد مخدر (Drug advisory program)
 این بــرنامه از قــدیمی ترین بخشهای طرح کلمبو میباشد هدف این برنامه مبادله اطلاعات بین اعضاء و اجرای برنامه های آموزشی، باز پروری و توانبخشی جهت کاهش استعمال و قاچاق مواد مخدر میباشد
مراجعه به وب سایت طرح کلمبو : http://www.colombo-plan.org

تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP